Fontanna „Zdrój” działa na płycie rynku już od ponad dwudziestu lat. Powstała w 2001 roku, a jej koncepcję opracował w ramach konkursu profesor Alojzy Gryta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Choć od początku jej istnienia, kilkukrotnie doszło do uszkodzeń szklanych tafli, obiekt nie wymagał napraw. Teraz jednak przyszedł czas na remont.

W latach ubiegłych (2004, 2006 i 2013 rok) doszło do mechanicznych uszkodzeń szklanych tafli, które stanowią główne elementy konstrukcji. Do tej pory nie było konieczności wymiany szyb, ponieważ cała tafla szkła składa się z trzech części – trzonu i dwóch bocznych elementów. Uszkodzenie szyb w tamtym czasie nie zagrażało bezpieczeństwu osób trzecich. Jednakże panujące w ostatnim czasie zmienne warunki atmosferyczne oraz dodatkowo podawana chemia do dezynfekcji wody przyczyniły się do dalszej degradacji powłoki szkła, dlatego podjęto decyzję o wymianie szyb na nowe – informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Przetarg dotyczący remontu fontanny zakończył się 8 września, a ofertę złożyła jedna firma. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana prawdopodobnie jeszcze we wrześniu, tak by prace nie trwały dłużej niż do końca 2022 roku.

Prace naprawcze i remontowe będą polegać na demontażu starych i montażu trzech nowych szyb w niecce fontanny. Szyby mają zostać wykonane z tafli szkła hartowanego, klejonego z trzech warstw po 12 mm. Wymienione zostanie również uszczelnienie szkła w miejscu kotwienia.

Termin realizacji zadania wynosi 3 miesiące od daty podpisania umowy, a wykonawca udzieli 60 miesięcy gwarancji na materiał dla elementów wyposażenia fontann oraz 36 miesięcy gwarancji na ich montaż.

Inwestycja jest finansowana ze środków Gminy Wrocław.

 

Foto: ZDiUM Wrocław