Zostały jeszcze pakiety startowe na Wild Run – bieg na dystansie 10 km, z którego dochód zostanie przekazany na ratowanie zwierząt Azji. Po dwuletniej przerwie „Dziki bieg” powraca na teren wrocławskiego zoo. Start już 9 października.

Jednym z największych atutów Wild Run jest niepowtarzalna możliwość zmierzenia się na dystansie 10 km pośród wybiegów zwierząt. Trasę wytyczono na obszarze ogrodu zoologicznego. Obok biegu głównego organizowany jest także wirtualny, dzięki czemu można wesprzeć szczytny cel zbiórki z dowolnego miejsca na świecie. Ponadto na krótszych trasach zmierzą się dzieci.

Biegniemy, by pomóc zwierzętom Azji

Spośród około 40 projektów ochroniarskich Fundacji Zoo Wrocław – DODO na całym świecie, najwięcej prowadzonych jest w Azji. To kontynent zamieszkany przez zagrożone gatunki, których bez pomocy fundacji będzie coraz mniej. Zagraża im przede wszystkim człowiek: poprzez zabieranie naturalnych siedlisk i kłusownictwo. Problemem są także zmiany klimatyczne. Dlatego Fundacja Zoo Wrocław – DODO wybrała ambasadorami Wild Run 2022 trzy azjatyckie gatunki: są to dzioborożec palawański, słoń indyjski oraz lori kukang. Pieniądze trafią jednak na konta wszystkich organizacji wspieranych przez DODO w Azji.

Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do stacjonarnej wersji biegu. Jesteśmy dumni, że tak wiele osób od lat włącza się w bieg Wild Run i wspiera nasze projektu ochroniarskie – komentuje Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Podczas wszystkich edycji Wild Run od 2017 roku zebrano ponad 150 tysięcy złotych, które w całości zostały przekazane na ratowanie ginących gatunków zwierząt w Afryce, Azji i Europie.

W Wild Run na przestrzeni ostatnich pięciu lat pobiegło blisko 4,5 tysiąca biegaczy w różnych kategoriach wiekowych. Wszyscy zawodnicy mieli realny wpływ na wsparcie ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt – dodaje Marta Gondek z Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Zostały wolne miejsca!

Warto zapisać się na Wild Run, gdyż miejsc szybko ubywa. Pakiet podstawowy, w ramach którego zawodnicy otrzymują numer startowy z chipem, medal, magnes zoo oraz torbę biegu kosztuje w chwili obecnej 80 zł. Można zamówić także pakiet rozszerzony o koszulkę biegu i czapkę biegacza. Cena za każdy z tych wyjątkowych dodatków to 50 zł. Za profesjonalny pomiar czasu, podobnie jak przy poprzednich edycjach biegu, odpowiada Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław.

– Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Wild Run. Cel szczytny, więc warto się włączyć – zachęca Jacek Urbanowicz ze Stowarzyszenia Pro Run Wrocław.

Tegoroczny Wild Run ma już kilku sponsorów. Nie zamknęliśmy jeszcze listy organizacji, które chcą promować to szczególne wydarzenie. W miasteczku biegowym na zawodników będą czekać stoiska sponsorów. Wodę dla zawodników dostarczy MPWiK w ramach akcji „Pij kranówkę”.  W tym roku rozgrzewkę dla biegaczy i rozciąganie po biegu poprowadzi Marta Kruk – Codziennie Fit trenerka przygotowania motorycznego, trenerka personalna, instruktorka fitness i były sportowiec. Przez lata uprawiała lekkoatletykę. Skończyła wrocławski AWF i od 10 lat rozwija swoją działalność pod nazwą Codziennie Fit.

Lori, dzioborożec i słoń – ambasadorzy Wild Run 2022

Lori kukang to niewielkie ssaki z ogromnymi oczami, które często padają ofiarą kłusownictwa. Cierpią, będąc wykorzystywane jako domowe zabawki lub w celach turystycznych. Stanowią “magnesy” na turystów, gdyż można zrobić sobie z nimi zdjęcie przy popularnych atrakcjach. Lori kukang żyją na Sumatrze, gdzie działa projekt Kukang, wspierający ekologiczną uprawę kawy, gdzie znajdują zatrudnienie osoby wcześniej parające się kłusownictwem, które w innym wypadku nadal zajmowałyby się tym przestępczym procederem.

Dzioborożec palawański to rzadki ptak z Filipin o ciekawych zwyczajach lęgowych. Wrocławskie zoo z sukcesem rozmnaża ten gatunek jako jedyne na całym świecie. Samica na czas lęgów “zamurowuje” się w dziupli materiałem dostarczonym przez samca, a potem siedzi zamknięta w dziupli przez nawet dwa miesiące – na czas wysiadywania jaj, wykluwania się i odchowu młodych. Człowiek zagarnia obszary naturalnego występowania dzioborożców palawańskich, a ponadto gatunek ten cierpi z powodu zmian klimatycznych powodujących niszczycielskie tajfuny. Od wielu lat wrocławskie zoo pomaga fundacji Katala w prowadzeniu badań i ochronie endemicznych gatunków Palawanu.

Bieg odbędzie się również dla słoni indyjskich. Wsparcie otrzyma fundacja Hutan, która prowadzi projekt ochrony fauny i ekosystemu Borneo, zajmując się rewitalizacją plantacji palmy olejowej. Takie gatunki jak pantery sundajskie, orangutany, dzioborożce, ale też słonie, borykają się na wyspie borykającej z wycinką lasów właśnie pod uprawy palmy olejowej.

Wild Run 2022 ma swoich trzech ambasadorów, ale warto zaznaczyć, że wspierane są wszystkie projekty ochroniarskie w Azji prowadzone przez Fundację ZOO Wrocław – DODO.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.

 

Foto: mat. prasowe Zoo Wrocław