29 sierpnia bieżącego roku upłynął termin składania ofert w ramach przetargu dotyczącego sprzedaży działki na rogu ul. Królewieckiej i al. Śląska. Na dzień 5 września wyznaczono termin otwarcia ofert, jednak postępowanie nie przyniosło rezultatu, o czym poinformowano za pośrednictwem Giełdy Nieruchomości UM Wrocławia.

Pierwsze plany inwestycyjne dotyczące działki przy Tarczyński Arenie są związane z Zygmuntem Solorzem i 2009 rokiem. Wtedy też miała tam powstać galeria handlowa, jednak do jej budowy nigdy nie doszło. Z czasem właścicielem działki stało się Miasto, które rozpoczęło poszukiwania nowego inwestora. Niestety przez ponad 10 lat nie udało się znaleźć zainteresowanej inwestycją firmy.

Temat działki już od dawna wzbudza ogromne emocje wśród wielu osób. Gdy pod koniec 2022 roku opublikowano „Wykaz nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargowym”, niezbędny do przeprowadzenia w późniejszym czasie konkursu ofert, głos zabrali aktywiści-ekolodzy. Członkowie Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu, którzy nie zgadzają się z planem sprzedaży terenu, przeprowadzili protest pod wrocławskim Ratuszem. Ich zdaniem działka powinna zostać objęta ochroną prawną jako użytek ekologiczny, ponieważ ze względu na długoletnie niezagospodarowanie terenu, w „dziurze Solorza” powstał staw, a przy nim zamieszkały ptaki i zwierzęta różnych gatunków, także chronionych.

Ostatecznie przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste na 99 lat nieruchomości gruntowej niezabudowanej przy al. Śląska 3 został ogłoszony przez prezydenta Wrocławia 2 czerwca br. Cenę wywoławczą działki o powierzchni 55 272 mkw ustalono na niemal 83,5 mln złotych. Oferty w ramach przetargu były przyjmowane do 29 sierpnia, natomiast termin ich otwarcia wyznaczono na 5 września w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentacji przetargowej, obligatoryjny dla potencjalnego inwestora sposób zagospodarowania części nieruchomości to budowa wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. Na pozostałej części działki istnieje możliwość realizowania innych usług dopuszczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – m.in. biura, hotele, centra konferencyjne czy handel wielkopowierzchniowy.

Hala nie powstanie jednak w najbliższej przyszłości, ponieważ jak poinformowano za pośrednictwem wrocławskiej Giełdy Nieruchomości, przetarg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, a działki nie udało się sprzedać. Wszystko więc wskazuje na to, że Urząd Miasta ogłosi nowe postępowanie i podejmie kolejną próbę znalezienia zainteresowanego inwestora.

 

Foto: Giełda Nieruchomości UM Wrocław