Muzyczny Tramwaj, czytanie literatury podróżniczej w Parku Tołpy, gra terenowa czy festyn na Górce Słowiańskiej. To tylko niektóre atrakcje zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności organizowanego we Wrocławiu. Seria wydarzeń zaplanowanych w większości na Ołbinie i Nadodrzu rozpocznie się 16 września, a zwieńczy ją Dzień bez Samochodu – w czwartek, 22 września.

Europejski Tydzień Mobilności to kampania Komisji Europejskiej, organizowana co roku od 16 do 22 września. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia” – lepiej skomunikowani mieszkańcy oraz miejsca. Celem akcji jest popularyzacja zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców miast do wybrania zdrowych, alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Jak co roku, we Wrocławiu przygotowaliśmy wiele wydarzeń, promujących ideę zrównoważonego transportu. Zaplanowano warsztaty, grę terenową, panele dyskusyjne, przejazd Muzycznego Tramwaju oraz liczne pokazy w ramach kina plenerowego – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności. – To kolejny element promocji zrównoważonego transportu we Wrocławiu. We wrześniu rozpoczęła się akcja „Rowerowy Maj. Dogrywka” dla uczniów i przedszkolaków, a już w październiku zaprosimy dorosłych do rowerowej rywalizacji w ramach konkursu „W kółko kręcę”.

Punktem kulminacyjnym wszystkich działań będzie Festyn na Górce Słowiańskiej. Teren znajdujący się na styku osiedli Ołbin i Nadodrze, zamieni się w najbliższą niedzielę w inkubator animacji, atrakcji i zabaw, których zwieńczeniem będzie radosny koncert orkiestry dzieci i młodzieży grających na odzyskanych częściach rowerowych. Koncert poprzedzą trzygodzinne, sobotnie warsztaty z Samem Alty (Projekt Lelenfant) i Tomkiem Murawskim (Afro Tuba) w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej oraz otwarte dla wszystkich zajęcia w czasie festynu na Górce Słowiańskiej. Początek festynu już 18 września o godzinie 12:00.

Łączymy siły i staramy się działać razem, stąd tak dużo ciekawych i rozproszonych działań w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jako organizacje pozarządowe działamy pod parasolem ogólnoeuropejskiej kampanii, a większość tegorocznych działań przypada na teren osiedla Ołbin i Nadodrze – mówi Mary Sadowska-Łakomy, prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.

Plenerowe kino w różnych odsłonach

W czasie wrocławskich obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności na mieszkańców czekać będzie bogata oferta filmowa. W Kinie Nowe Horyzonty od 15 do 18 września odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bike Days dotyczący tematyki rowerowej. Na zakończenie festiwalu, w niedzielę, odbędzie się plenerowy pokaz filmu Motherload (reż. Liz Canning) na Górce Słowiańskiej. Atrakcje filmowe zapewni również Wrocławska Fundacja Filmowa, organizując plenerowe pokazy na Placu Staszica w ramach Dnia bez Samochodu. Zobaczyć będzie można również krótkometrażowe reportaże z całego świata dotyczące proludzkich polityk w zakresie mobilności.

22 września – Dzień bez Samochodu

W przyszły czwartek (22 września) podróżowanie komunikacją miejską i liniami strefowymi będzie bezpłatne – nie trzeba kupować i kasować biletów. To oczywiście kolejna forma zachęty do korzystania z transportu zbiorowego – w myśl idei zrównoważonej mobilności. Akcja jak co roku dotyczy wszystkich linii miejskich – tramwajowych oraz autobusowych (z numerami linii rozpoczynającymi się od 1,2,3 i 6) – i linii strefowych (autobusy z numerami linii z 9 z przodu).

Działania informacyjne

W tym roku powstaje również informator dotyczący możliwości i sposobu przemieszczania się rodziców oraz dzieci w drodze do szkoły, przedszkola lub żłobka. Będzie on ogólnodostępny w wersji elektronicznej w Biurze Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia oraz na portalu wroclaw.pl. Przewodnik stworzył zespół autorski Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS). Organizacja zaprasza również na panel dyskusyjny w kontekście przestrzeni do parkowania i dostępności oraz problemów związanych z parkowaniem. Odbędzie się on 22 września w Ogrodzie Społecznym Nadodrze przy ul. Rydygiera.

Akcja Park(ing) Day For Fitness

Elementem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie również międzynarodowa akcja Park(ing) Day For Fitness. Od 16 do 22 września (w godzinach 14:00-19:00, w sobotę 12:00-17:00), w aktualnych i dawnych miejscach postojowych, fundacja V4Sport zorganizuje centra aktywności – tzw. P-Spoty. Umiejscowione będą w okolicach Rynku, jako wydzielone przestrzenie, na których proponowana będzie określona aktywność fizyczna. Analogiczne działania będą przebiegać nie tylko w Polsce i we Wrocławiu, lecz krajach takich jak: Francja, Austria, Holandia, Rumunia i Bułgaria.

HARMONOGRAM:

  • WARSZTATY & LUDZIE 12.09 – 16.09.2022 – warsztaty w szkołach zakresu edukacji globalnej „Transport lokalnie i globalnie”.

    17.09.2022 (sobota) – warsztat choreograficzno-performatywne dla rodziców i dzieci „Mobilność i zmysły”. Prowadzenie: Magdalena Nykiel. Czas i miejsce: w godzinach 11:00 – 14:00 | ul. Rydgiera 46a. Limit miejsc 16 osób. Obowiązują zapisy.

    17.09.2022 (sobota) – artystyczne warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży “Jak brzmi mój rower?”. Czas i miejsce: w godzinach 11:00 – 14:00 | Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Prusa 37-39. Prowadzenie: Tomasz Murawski i Sam Alty. Limit miejsc: 20 osób. Obowiązują zapisy.

 

  • LITERATURA, MUZYKA & KINO

17.09.2022 (sobota) Spacer sąsiedzki po Nadodrzu. Prowadzenie: Izabela Duchnowska. Czas i miejsce: w godzinach 16:30 – 18:00 | START: Dworzec Nadodrze. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

18.09.2022 (niedziela) – GRA TERENOWA w godzinach 11:30 – 16:00.

22.09.2022 (czwartek) – panel dyskusyjny. Czas i miejsce: w godzinach 17:30 – 19:00 | ul. Rydygiera 43a, Nadodrzański Ogród Społeczny.

17.09.2022 (sobota) – czytanie dla dużych i małych fragment książki Roba Maciąga czyta Emose Uhunmwangho. Czas i miejsce: w godzinach 15:00 – 16:00 | Park Tołpy przy Kontenerze ESK. Wstęp wolny.

18.09.2022 (niedziela) – na terenie Ołbina i Nadodrza zagości Muzyczny Tramwaj – tramwaj nr 1 w godzinach 13:00 – 15:00. Wstęp wolny.

18.09.2022 (niedziela) – Kino plenerowe Bike Days w godzinach 21:00 – 22:30 na Górce Słowiańskiej. Wstęp wolny.

22.09.2022 (czwartek) – Kino plenerowe Street Films w godzinach 19:30 – 21:00 | Park Staszica. Wstęp wolny.

  • FESTYN NA GÓRCE SŁOWIAŃSKIEJ

18 września (niedziela) na Górce Słowiańskiej odbędzie się plenerowe, rodzinne wydarzenie, podczas którego przeprowadzone zostaną działania edukacyjne i promocyjne z zakresu zrównoważonej mobilności. To przede wszystkim warsztaty, zabawy i animacje, a zwieńczeniem będzie parada młodzieży i dzieci grających na instrumentach z części rowerowych. Festyn potrwa od godz. 12:00 do godz. 18:00, wstęp jest wolny.

 

Foto: MPK Wrocław