Wielki Cmentarz to nieistniejący już dziś cmentarz, który mieścił się na wrocławskim Szczepinie. Choć po nekropolii nie ma już żadnego śladu, miasto postanowiło upamiętnić go ozdobnym skwerem.

Wielki Cmentarz (Grosser Friedhof / Grosser Begräbnisplatz) powstał w 1777 roku i został ulokowany między dzisiejszymi ulicami: Legnicką, Braniborską, Dobrą i Trzemeską. Jego nazwa nie była związana z powierzchnią, ale z osobami które chowano na terenie nekropolii, ponieważ należały one do elity miasta, przypisywano im wielkie zasługi i osiągnięcia.

1926 , Nagrobki cmentarne.

Pochówek na cmentarzu był pewnego rodzaju wyrazem szacunku, wiele nagrobków miało również charakter reprezentacyjny. Na terenie nekropolii powstała też barokowa kaplica, nazywana Begräbniskirche.

Zabytkowy Cmentarz wraz z nagrobkami i kaplicą został zlikwidowany w 1957 roku, a kilka lat później jego teren przekazano pod budownictwo mieszkaniowe.

1934 , Kościół, który służył do odprawiania ceremoni pogrzebowych.

Kilka miesięcy temu postanowiono upamiętnić nekropolię, w związku z czym na ternie podwórka w obrębie ulic Braniborskiej, Trzemeskiej, Legnickiej i Dobrej stworzono ozdobny skwer pamięci. Teren, który wcześniej był klepiskiem, przeszedł metamorfozę i zyskał nowy wygląd oraz funkcjonalność.

 

W ramach prac na podwórku powstało oświetlenie, wyremontowano i poszerzono drogę dojazdową. Na placu pojawiły się miejsca parkingowe dla kilkudziesięciu aut i skwer z zielenią. Posadzono około 150 krzewów i ponad tysiąc krzewów wieloletnich.

Na skwerze umieszczono także płyty upamiętniające Wielki Cmentarz i zasłużonych wrocławian, którzy zostali pochowani na jego terenie.

 

Tekst: CWC
Foto: ZZK Wrocław / Fotopolska
Foto główne: 900-1918 rok, Widok kaplicy. Z "Die Friedhofanlagen Schlesiens".