Cena wywoławcza nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Wita Stwosza 32, została ustalona na 37 mln 800 tys. zł. Pałac przez lata pełnił funkcję siedziby BWA, teraz czeka na nowego właściciela.

Na wrocławskiej Giełdzie Nieruchomości pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości mieszczącej się u zbiegu ulic Wita Stwosza i Krowiej. Powierzchnia działki wynosi 3 088 m², natomiast powierzchnia samego budynku 928 m². Oferta sprzedaży jest aktualnie w przygotowaniu, a data przetargu nie jest jeszcze znana.

Pałac Hatzfeldów, bo o nim mowa, to pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldtów, która po II wojnie światowej została zaadaptowana na siedzibę galerii sztuki współczesnej Awangarda. Pałac w stylu klasycystycznym wzniesiono w latach 1765–1773. Za projekt budowli odpowiedzialny był autor berlińskiej Bramy Brandenburskiej, niemiecki architekt Carl Gotthard Langhans. Pałac był znaczącym elementem architektury miasta, a jego elewacja należała do najwybitniejszych współczesnych realizacji na skalę europejską.

Pałac uległ ogromnym zniszczeniom podczas oblężenia Festung Breslau, wysadzono wtedy jego wyższe kondygnacje. Wojnę przetrwał m. in. portyk balkonowy, hall, boczna ściana od ul. Krowiej oraz parter, który w znacznym stopniu rozebrano ze względu na zapotrzebowanie na cegłę do odbudowy Warszawy.

Po wojnie ruiny Pałacu Hatzfeldów pełniły przez wiele lat rolę planu zdjęciowego do filmów wojennych. Z czasem zaczęły pojawiać się pomysły na odbudowę pałacu. Ostatecznie nie przywrócono budowli pierwotnego wyglądu, zachowano część ruin i stworzono na ich miejscu galerię BWA.

W 2006 roku na terenie pałacu przeprowadzono niewielkie prace remontowe, ale ze względu na pogarszający się stan techniczny budynku, w 2019 przeniesiono funkcjonującą tam galerię na Dworzec Główny PKP.

Na ten moment nie wiadomo jaką rolę będzie pełnił Pałac Hatzfeldów w przyszłości. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nowy właściciel może zdecydować się na prowadzenie w nim usług, handlu detalicznego małopowierzchniowego, gastronomii, obiektów upowszechniania kultury, wystaw i ekspozycji, biur, obiektów hotelowych, obiektów kongresowych i konferencyjnych.

Foto: Zbiory Fotopolska