Dwie nowości i powroty ulubionych kierunków w południowe części Europy. W najbliższy weekend marca w życie wchodzi nowy letni rozkład lotów z Portu Lotniczego Wrocław.

Nowy letni rozkład to ponad 90 połączeń z Wrocławia. Największa jego część to niskokosztowe połączenia lotnicze, których jest aż 56. W tym roku bardzo atrakcyjnie prezentuje się też oferta lotów czarterowych – pasażerowie będą mogli wybierać aż z 29 kierunków. Dodatkowe 6 połączeń zapewnią przewoźnicy sieciowi.

To będzie pierwszy sezon letni, w którym możemy mówić o pełnym zniesieniu restrykcji covidowych. Widać to również po rozbudowanej ofercie przewoźników, a także po liczbie pasażerów na naszym lotnisku. Już w zeszłym roku podróżni chętnie wybierali się na urlopy w maju. W tym roku liczymy na jeszcze większy ruch pasażerski wiosną i latem – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Letnie nowości

W nowym sezonie pasażerowie będą mogli podróżować w dwa zupełnie nowe miejsca. 28 marca startuje pierwsze połączenie do włoskiego Brindisi. Samoloty linii Ryanair będą latać tam dwa razy w tygodniu – we wtorki i w soboty. Wylot z Wrocławia będzie możliwy w godzinach porannych, podobnie jak loty powrotne. Czas podróży to 2 godziny i 10 minut. Brindisi, leżące nad Adriatykiem, to doskonała propozycja dla fanów nurkowania i plażowania. Dużą atrakcją jest także port, który w XIX wieku przyczynił się do rozkwitu miasta.

Drugą rozkładową nowością jest Sofia, stolica Bułgarii. Symbolami miasta są przede wszystkim: sobór św. Aleksandra Newskiego, Bania Baszi Dżamija, jeden z  najstarszych meczetów w Europie oraz bulwar Witosza, przyciągający turystów ciekawych kuchni i nocnego życia. Pierwsze loty zaplanowano na 27 marca i będą one realizowane dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki. Lot do Sofii potrwa 2 godziny i 5 minut.

Po udanym zimowym debiucie, na wiosnę i lato w rozkładzie zostaje również Porto, do którego będzie można polecieć dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

Nowy rozkład lotów to także powrót lubianych przez pasażerów kierunków południowych takich jak Zadar, Split, Dubrownik, Podgorica, Ateny, Kreta, Korfu, Rodos, Barcelona-Girona, Majorka, Tirana, Burgas, Piza czy Bari. Od 26 marca pasażerowie będą mogli ponownie podróżować do Brukseli oraz na lotnisko Olsztyn-Mazury.

Łącznie w letnim rozkładzie lotów znajdzie się aż 10 kierunków włoskich, 5 hiszpańskich, 4 greckie, 3 chorwackie i 2 cypryjskie.

W nowym rozkładzie częstotliwość rejsów low cost zwiększyła się o 15 proc., co oznacza, że pasażerowie będą mogli jeszcze lepiej dostosować terminy wakacji oraz city i beach breaków do swoich planów – podkreśla Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Mocna oferta czarterowa

W tym roku 30 procent letniego rozkładu lotów przypada na loty czarterowe. W ofercie znalazło się aż 29 połączeń do Europy, Afryki i Azji Zachodniej. Są to Albania (Tirana), Bułgaria (Varna i Burgas), Cypr (Larnaka), Egipt (Hurghada, Marsa Alam i Taba), Grecja (Heraklion, Chania, Rodos, Kos, Zakynthos, Korfu  i Saloniki), Hiszpania (Majorka, Fuerteventura, Teneryfa, Gran Canaria, Minorka), Portugalia (Madera), Turcja (Antalya, Bodrum, Izmir i Dalaman), Tunezja (Djerba i Enfidha), Włochy (Palermo, Lamezia Terme i Olbia).

Przewoźnicy sieciowi latają częściej

Oferta lotów sieciowych na wiosnę i lato obejmuje sześć kierunków. Warszawa (PLL LOT), Frankfurt i Monachium (Lufthansa), Zurych (Swiss), Amsterdam (KLM) i Düsseldorf (Eurowings). Dobrą wiadomością dla pasażerów jest fakt, że od 26 kwietnia Lufthansa uruchamia dodatkowe połączenie do Frankfurtu o godz. 18.50 – łącznie ten przewoźnik będzie realizował aż cztery połączenia dziennie na tej trasie. Wiosną i latem pasażerowie polecą dwa razy dziennie do Monachium i sześć razy dziennie do Warszawy. Do Amsterdamu rejsy będą odbywały się codziennie, a do Zurychu i Düsseldorfu dwa razy w tygodniu.

Po zeszłorocznym sukcesie, gdy w sezonie wakacyjnym – od maja do września 2022 – wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów, władze Portu Lotniczego Wrocław spodziewają się jeszcze lepszego wyniku pod koniec tego lata.

W 2022 rok zbliżyliśmy się liczbą pasażerów do rekordowego 2019 roku. Było to zasługą okresu wakacyjnego, w którym odnotowaliśmy najlepsze od trzech lat wyniki. Liczymy, że w tym roku podróżni jeszcze chętniej będą korzystać z oferty lotniska, a my będziemy mogli poinformować o nowych rekordowych statystykach – zaznacza Dariusz Kuś.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu