Od kilku miesięcy na terenie miasta odbywają się jedna po drugiej rozbiórki różnego rodzaju obiektów budowlanych. Niektóre z nich cieszą mieszkańców, jednak duża część wyburzeń nie wzbudza aprobaty wrocławian. Jako przykład można podać chociażby rozbiórkę dawnego Basenu Olimpijskiego.

Największe emocje wśród mieszkańców Wrocławia wzbudziła rozbiórka zrealizowana na terenie Stadionu Olimpijskiego. Wyburzono elementy dawnego Basenu Olimpijskiego, na miejscu którego powstanie prywatny akademik. W obronie obiektu powstała petycja, pod którą podpisało się ponad 4000 osób, organizowano także liczne akcje protestacyjne, jednak działania te nie odniosły skutku, a rozbiórka stała się faktem dokonanym.

Innym wrocławskim obiektem, który podzielił los dawnego Basenu Olimpijskiego, jest Port Miejski. We wrześniu rozpoczęło się wyburzanie budynków magazynowych przy ul. Kleczkowskiej. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że w 2010 roku port został wpisany do rejestru zabytków. Zgodnie z planami inwestora, na terenie portu mają powstać budynki mieszkalne oraz usługowo-biurowe.

Pod koniec lata rozpoczęło się także wyburzanie budynku usługowo-magazynowego przy ul. Braniborskiej 58-68. Zamiast budynku usługowego, na działce ma powstać budynek wielorodzinny z usługami w parterze oraz garażem podziemnym. 

Trwa również wyburzanie innego znanego wrocławianom budynku wybudowanego w latach 70., a mianowicie dawnej siedziby banku przy ul. Legnickiej 36. W miejscu znikającego w ramach rozbiórki biurowca ma powstać nowy budynek mieszkalny.

Poza zrealizowanymi rozbiórkami oraz tymi, które trwają aktualnie, w planach są jeszcze inne wyburzenia. Jedną z najbardziej emocjonujących decyzji jest rozbiórka słynnego Solpolu, na którą zgodził się wrocławski magistrat. Mieszkańcy uważający dom handlowy zlokalizowany przy ul. Świdnickiej za perełkę wrocławskiej architektury próbowali go ratować. Pierwszą z prób ratowania budynku było złożenie wniosku o uznanie Solpolu za zabytek, jednak Wojewódzka Konserwator Zabytków wydała negatywną decyzję w tej sprawie. Nie pomogła także petycja ani protesty, a symbol postmodernizmu zniknie ostatecznie z centrum miasta.

Kolejną z planowanych rozbiórek jest wyburzenie Galerii na Czystej. Deweloper, który jest właścicielem działki, złożył kilka dni temu wniosek o pozwolenie na rozbiórkę do wrocławskiego magistratu. Działka przy ul. Czystej, na której znajduje się dom handlowy, została zakupiona przez spółkę BPI Czysta w maju bieżącego roku.

 

Foto: Facebook/Grupa Inicjatywna Stadion Olimpijski