We wtorek 21 września, podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wręczono wyróżnienia dla najlepszych inwestycji dziesięciolecia – Top of The Top Inwestycje Komunalne. To specjalna nagroda m.in. za odważne, prorozwojowe inwestycje, które wyznaczają trendy i aktywizują gospodarkę. Wśród wyróżnionych obiektów jest Afrykarium z wrocławskiego zoo.

Otwarte 26. października 2014 r. na terenie wrocławskiego zoo oceanarium zmieniło oblicze ogrodu i wpłynęło znacząco na gospodarkę Wrocławia. Od 2015 r. Afrykarium znajduje się w czołówce polskich atrakcji turystycznych, przyciągając rzesze turystów z regionu, kraju i zagranicy. Liczba zwiedzających wzrosła bowiem 5-krotnie.

Dzięki sukcesowi frekwencyjnemu ogród stał się samowystarczalny finansowo do tego stopnia, że pokrywa nie tylko bieżące koszty, w tym kredyt zaciągnięty na budowę Afrykarium, ale realizuje kolejne inwestycje. Do tego kolejne ogrody zoologiczne w Polsce zaczęły interesować się realizacją podobnych inwestycji. Nie dziwi więc, że kapituła konkursu Top of the top Inwestycji Komunalnych przyznała wyróżnienie właśnie temu obiektowi. W imieniu zoo nagrodę odebrała Agnieszka Korzeniowska – dyrektor marketingu, podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 września 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowy podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zyski dla miasta

ZOO zyskało nowe oblicze, rzesze zwiedzających, środki na kolejne inwestycje, czy realizację misji. A co zyskał Wrocław? Przede wszystkim turystów i atrakcję, która podnosi jakość życia mieszkańców. Chętnych, by zobaczyć Afrykarium, nie brakuje od otwarcia. Nawet w okresie pandemii zoo odnotowało rekord frekwencyjny – tylko w te wakacje odwiedziło je 620 tys. osób. Z danych zoo wynika, że ok. 70 procent gości to przyjezdni. Oznacza to, że poza biletem do zoo wydają we Wrocławiu pieniądze na środki komunikacji, jedzenie, nocleg, czy pamiątki. Miejsca pracy i najwyższe płace wśród pracowników polskich ogrodów zoologicznych to kolejny plus. To niemal 200 osób zatrudnionych na stałe i nawet 800 sezonowo, które płacą podatki we Wrocławiu, robią zakupy, korzystają z usług.

W Polsce nie ma badań dotyczących wpływu ekonomicznego zoo na gospodarkę miast, ale na świecie są. Myślę, że możemy przyjąć podobne kryteria jak w Niemczech, gdzie na każde euro wydane w zoo, kolejne 4 zostaje w lokalnych przedsiębiorstwach, jak restauracje, hotele, sklepy, taksówki itd. Chciałbym, aby takie badania przeprowadzono również u nas i namawiam na to Uniwersytet Ekonomiczny. Stałyby się „twardym” argumentem w dyskusji o sens istnienia zoo, bo nasz sukces finansowy, to nie tylko korzyść lokalna, ale również globalna. Stać nas teraz, aby szerzej realizować naszą misję, czyli wspierać ochronę zwierząt w ich środowisku naturalnym – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Trudno również pominąć wpływ ogrodu zoologicznego na jakość życia wrocławian. To miejsce rekreacji i edukacji przyrodniczej, gdzie pożytecznie można spędzać czas wolny w otoczeniu zwierząt i zieleni.

Top of The Top Inwestycje Komunalne

Konkurs Top Inwestycje Komunalne to doroczna inicjatywa serwisu PortalSamorzadowy.pl i Grupy PTWP. Celem konkursu jest niezmiennie wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz docenienie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom. Tegoroczna edycja była dziesiątą i dotyczy inwestycji oddanych do użytku w 2020 r. lub zrealizowanych w co najmniej 50 proc. (na dzień 30 czerwca 2021 r.).

Poza tym, z okazji jubileuszu, organizatorzy postanowili przyznać w tym roku dziesięć specjalnych wyróżnień inwestycjom, które w szczególny sposób wpisały się w tkankę miejską, służą mieszkańcom, turystom, a które w poprzednich latach otrzymały już nagrodę. Wśród nich znalazło się „Oceanarium na terenie ZOO we Wrocławiu”, które otrzymało statuetkę w 2015 r. Uznano, że Afrykarium w pełni zasługuje na tytuł Top of The Top, bo jako odważna inwestycja okazała się rozwojowa dla ogrodu, miasta i jego mieszkańców, a także wyznaczyła nowe trendy w branży ogrodów zoologicznych.

 

Źródło: mat. prasowe / Foto: Miejsca we Wrocławiu