Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ul. Morawskiej 14a we Wrocławiu. Budynek przeznaczony będzie dla 20 dorosłych osób ze spektrum autyzmu, z czego pięć z nich  będzie mogło korzystać z całodobowej opieki.

– Ta kadencja samorządu ma bardzo mocny rys społeczny. Wdrożyliśmy wiele programów adresowanych do osób w potrzebie, do osób wymagających wsparcia i pomocy. Centrum Opiekuńczo Mieszkalne dla Osób ze Spektrum Autyzmu , jest jednym z takich projektów. To będzie jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. Czekamy na przetarg i dobre oferty – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Centrum powstanie w parterowym budynku o powierzchni 774 metrów kwadratowych, który podzielony zostanie na część dzienną i nocną.

W części dziennej znajdą się:

  • sale terapeutyczne – socjoterapii oraz fizjoterapii,
  • świetlica pełniąca funkcję jadalni,
  • 5 pracowni warsztatowych,
  • gabinety: lekarski i psychoterapii oraz sala wyciszeń,
  • pomieszczenia techniczne.

Część nocna przeznaczona jest dla 5 osób i obejmuje:

  • 5 pokoi sypialnych z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • salon z aneksem kuchennym,
  • pomieszczenie pralni i magazyn.

Budynek uwzględnia odpowiedni poziom komfortu akustycznego, układ przestrzenny dostosowany będzie do cyklu dnia.

– W projektowaniu przestrzeni dla osób ze spektrum autyzmu istotne jest zaplanowanie przestrzeni w sposób przemyślany, uwzględniający indywidualne potrzeby przyszłych użytkowników, dlatego do współpracy przy opracowaniu koncepcji Centrum zaprosiliśmy Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu od 30 lat wspiera osoby z tych schorzeniem, skupiając rodziców i specjalistów. W 1997 roku, dzięki wsparciu miasta, Stowarzyszenie uruchomiło pierwszą w Polsce szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu.

 Budowa kompleksowego ośrodka dla osób dorosłych we Wrocławiu to kolejny krok w wypełnieniu luki w opiece nad osobami ze spektrum autyzmu. To konieczność. Młodzi ludzie są w szkole do 24 roku życia, a potem są wyłącznie pod opieką rodziny. Wrocławski ośrodek przeznaczony będzie  dla osób niesamodzielnych, wymagających asystentów, dla których do tej pory w Polsce nie było oferty – mówi Alicja Winiszewska, prezeska Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.

Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta Wrocławia, przy wsparciu z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

– Mamy już koncepcję tego budynku, ale sama budowa obiektu potrwa około dwóch lat, od momentu podpisania umowy. W najbliższych tygodniach ogłosimy przetarg na realizację tego zadania. Wykonawca w pierwszym etapie będzie miał 5-miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej, a na jego realizację 20 miesięcy – wyjaśnia Lidia Tania zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Budynek będzie nie tylko energooszczędny dzięki panelom fotowoltaicznym, systemom do sterowania energią, ale też zostanie tak zaprojektowany, aby nie występowały w nim żadne przeszkody architektoniczne. Narożniki ścian na korytarzach będą zaokrąglone, zastosujemy odpowiednią kolorystykę, tarasy będą bezpośrednio przy jadalniach, osobno dla części dziennej i nocnej. Zagospodarowane zostanie również otoczenie tego miejsca, pojawią się drzewa i krzewy oraz ogrody deszczowe, a także zbiornik na deszczówkę, która zostanie wykorzystana do pielęgnacji zieleni.

osrodek dla osob ze spektrum autyzmu 2

 

Wizualizacje: mat. prasowe UMW