Ruchome murale na ścianach kamienic, festyn osiedlowy, a może nocna przejażdżka zabytkowym tramwajem? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1. Kinomural 2021

Kinomural to nowe medium powstałe z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Za jego sprawą już po raz trzeci Wrocław zamieni się w miasto ruchomych murali. Podczas 3. edycji Kinomuralu na 5 ścianach wrocławskich kamienic będzie można podziwiać prawie 90 wielkoformatowych projekcji autorstwa ponad 50 artystów audiowizualnych z kraju i zagranicy. Wydarzeniem specjalnym będzie projekt manufaktury kinoMANUAL i Beaty Rojek, a jedna ze ścian zamieni się w wielki skaner, który odczyta wiersz Tadeusza Różewicza. W programie także premiera projektu „Threshold – przygody na pograniczu” Tomka Tryzny i Agaty Bartos oraz „Dobranocka” na największym ekranie świata.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie: ściany kamienic przy ul. Paulińskiej 3, Paulińskiej 16, Rydygiera 29a, Rydygiera 43b
Kiedy: sobota 25 września, godz. 19:30-22:00

2. Wrocławski Oktoberfest

W sobotę i niedzielę na placu Nowy Targ odbędzie się słynne święto piwa we wrocławskim stylu. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy regionalnych browarów, jak i dobrego jedzenia, ponieważ wydarzeniu towarzyszyć będą food trucki.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie: Plac Nowy Targ
Kiedy:
– sobota 25 września, godz. 12:00-22:00
– niedziela 26 września, godz. 12:00-21:00

3. Wrocławskie Święto Rzemiosła – „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”

Bezpłatne warsztaty, pokazy, prezentacje rzemieślnicze, rękodzielnicze, happening, artystyczna instalacja  plenerowa, konkursy z nagrodami, strefa gier podwórkowych i jeszcze małe co nieco. Strefa ETNO FUN będzie  uczyć, bawić i pomagać w odkrywaniu rzemieślniczego Wrocławia.  Od 24 do 26 września, u zbiegu ul. Świdnickiej i i ul. Oławskiej, na małych i dużych wrocławian czeka moc atrakcji! Dzięki nim mieszkańcy odkryją rzemieślniczą odsłonę Wrocławia, będą poznawać dawne zawody i  współczesne rękodzieło.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Gdzie: ul. Świdnicka
Kiedy:
– piątek 24 września, godz. 12:00-18:00
– sobota 25 września, godz. 12:30-18:00
– niedziela 26 września, godz. 12:30-18:00

4.Wrocławski Piknik Rodzinny na Kępie Mieszczańskiej

Organizatorzy zapraszają na piknik z atrakcjami dla najmłodszych oraz darmowymi warsztatami dla dzieci i dorosłych. W ramach wydarzenia odbędzie się także zlot food trucków.

Gdzie: Park Mieszczański Wrocław
Kiedy: sobota-niedziela (25-26 września), godz. 11:00-19:00

5. NOCKA 13 – Tramwajem przez 120 lat historii

13 edycja nocnej imprezy tramwajowej. Tegoroczne wydarzenie zostanie podzielone na dwa etapy, w których przewidywany jest udział aż siedmiu wagonów, z zakresu 120 lat komunikacji tramwajowej w mieście Wrocław.

Od godziny 21:30 do 1:00:
– Maximum ^ 325
– Linke Hofmann ^ 1217
– Konstal 4N1 ^ 1444
– Konstal 102Na ^ 2069

Od godziny 23:40 do 3:40:
– Konstal 105Na ^ 2424 solo
– Konstal 105Na ^ 2546 solo
– Konstal 105NaWr ^ 2426 solo

Informacje dotyczące zapisów dostępne TUTAJ.

Gdzie: Zajezdnia Popowice, ul. Legnicka 65
Kiedy: noc z soboty na niedzielę (25/26 września)

6. Sportowe Osiedla

Młodzieżowe Centrum Sportu oraz stowarzyszenie Osiedla dla Wrocławia zapraszają na cykl imprez rekreacyjnych na terenach obiektów sportowych i parkowych pod nazwą „Sportowe osiedla”, które będą odbywać się co weekend do końca września. W programie m. in.: warsztaty sportowe, strefa rekreacyjna, strefa gastronomiczna, „dmuchańce” dla dzieci. W ten weekend impreza odbędzie się na Oporowie i Gaju.

Gdzie i kiedy:
– sobota 25 września, Ligota / Poświętne: teren zielony obok siedziby Rady Osiedla ul. Kamieńskiego 190d, godz. 11:00-18:00
– niedziela 26 września, Jerzmanowo: świetlica w siedzibie RO Jerzmanowo ul. Jerzmanowska 102, godz. 11:00-18:00

7. Festyn Osiedlowy na Gaju

W ramach festynu przewidziano liczne atrakcje, w tym te skierowane do najmłodszych mieszkańców osiedla. Podczas wydarzenia odbędzie się m. in. mecz piłkarski byłych gwiazd Śląska Wrocław. Za oprawę muzyczną festynu odpowiadał będzie zespół „Amper”. Finałem imprezy będzie wieczorna dyskoteka na świeżym powietrzu, poprowadzona przez oficera rozrywkowego statku „Stefan Batory” – Jerzego Tatarka.

Oprócz profesjonalnych animacji dla dzieci pojawią się dmuchane zamki i zabawki, konkursy z nagrodami, stoiska partnerskie oraz wiele innych atrakcji.

Gdzie: Park Słoneczny na Gaju
Kiedy: sobota 25 września, godz. 13:00-23:00

8. Piknik Grabiszyński

Wśród atrakcji przewidzianych na niedzielny piknik znajdą się m. in. rozgrywki sportowe, gry planszowe i terenowe, zabawy edukacyjne, ekopatrol Straży Miejskiej, patrol konny, malowanie toreb oraz losowanie z nagrodami.

Gdzie: polana obok Górki Żołnierza, Park Grabiszyński
Kiedy: niedziela 26 września, godz. 12:00-17:00

9. Rodzinny Festyn na Stabłowicach + Potańcówka

W programie mnóstwo atrakcji i nagród, m. in.: znakowanie rowerów, vouchery na mecz WKS Śląsk Wrocław, gry i zabawy dla dzieci, kosze owoców, kwesta ciast na rzecz fundacji Para-NORMAL Activity, możliwość wyrobienia Wrocławskiej Karty Seniora, nauka tańca „Belgijka” i wiele innych.

Po pikniku, na godzinę 18:00 zaplanowano małą potańcówkę.

Gdzie: Zajezdnia Dąbie (Czasoprzestrzeń), ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: sobota 25 września, godz. 14:00-20:00

10. Extra Edycja RĘKI DZIEŁA FEST – jesień 2021

Dodatkowa edycja Święta Lokalnych Artystów Rękodzieła. Wydarzenie powraca na swoje miejsce, czyli do Przejścia Żelaźniczego na Wrocławskim Rynku. Wzdłuż całej uliczki znaleźć będzie można stoiska wspaniałych rękodzielników, którzy tworzą biżuterię, ubrania, zabawki, akcesoria, wystrój wnętrz, torby, meble, ceramikę i wiele innych oryginalnych i niepowtarzalnych przedmiotów.

Gdzie: Przejście Żelaźnicze na Wrocławskim Rynku
Kiedy:
– piątek 24 września, godz. 11:00-17:00
– sobota 25 września, godz. 11:00-17:00
– niedziela 26 września, godz. 11:00-17:00

11. Sobota z Zielonym Wrocławiem

„Przyjdź na bulwary nad Oławą przy Żabiej Ścieżce na Przedmieściu Oławskim i spędź czas na grach, zabawach, konkursach z cennymi nagrodami!” – zachęcają organizatorzy.

Tematem przewodnim wydarzenia jest „Zielony Wrocław”, czyli szereg działań i inicjatyw środowiskowych, które nas otaczają oraz te, w które możemy się zaangażować.

„Spróbuj swoich sił w biegu z wiadrem węgla przez przeszkody, zakręć zielonym kołem fortuny z nagrodami, spędź czas na warsztatach naukowych z Hydropolis, kręć koktajle na rowero-blenderach, weź udział w warsztatach sitodruku, dowiedz się więcej o programie „Zmień Piec”. Zdobądź jeden z 500 skrzydłokwiatów – przynieś elektroodpady, czyli stary niedziałający telefon, zepsuty telewizor lub toster i zdobądź roślinę oczyszczającą powietrze do swojego mieszkania. Na wszystkie dzieciaki czekają dmuchańce!” – dodają organizatorzy.

Gdzie: Bulwar nad Oławą przy Żabiej Ścieżce
Kiedy: sobota 25 września, godz. 12:00-17:00

12. WYSTAWKA SĄSIEDZKA na Tarnogaju

Wystawka sąsiedzka, podczas której m. in. stare meble, dawno zapomniane szpargały i niepotrzebne artykuły gospodarstwa domowego będą mogły znaleźć drugie życie.

„Jeśli masz coś co miałeś zamiar wyrzucić, a wydaje Ci się, że ktoś inny mógłby jeszcze z tego skorzystać przyjdź i zostaw to na naszej wystawce! Kto wie, może znajdziesz też coś dla siebie? Zapraszamy serdecznie!” – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Łąka Kwietna (styk ulic Złotostockiej i Gazowej)
Kiedy: niedziela 26 września, godz. 15:00-18:00

 

Foto: Kinomural