Na czerwiec 2023 roku przypada 50. rocznica uruchomienia w Polsce produkcji Fiata 126p. Z tej okazji na plac przy Centrum Historii Zajezdnia zjechało się kilkadziesiąt Maluchów. Przy ul. Grabiszyńskiej 184 pojawiła się również plenerowa wystawa czasową pt.: „Maluchem przez Wrocław. Przejażdżka w czasie i przestrzeni”.

6 czerwca 1973 roku to data, którą uznaje się za początek historii Fiata 126p w Polsce. Wtedy też powstały pierwsze egzemplarze zmontowane z włoskich części, natomiast oficjalne rozpoczęcie produkcji nastąpiło 22 lipca tego samego roku. We wrześniu 1975 roku rozpoczęto montaż w Tychach. Pierwsza modernizacja samochodu nastąpiła w 1977 roku – zwiększono wtedy pojemność silnika do 652 cm³, w układzie dolotowym zastosowano tłumik szmerów ssania, a prądnicę prądu stałego zastąpiono alternatorem. Najbardziej widoczną zmianą była likwidacja skrajnych szczelin na pokrywie silnika, dzięki czemu poprawiono chłodzenie i nieco wyciszono silnik.

Montaż Malucha zakończono po 27 latach produkcji, a mianowicie 22 września 2000 roku. W Polsce powstało ponad trzy miliony egzemplarzy tego modelu.

W sobotę (17 czerwca) z okazji święta Fiata 126p przy Centrum Historii Zajezdnia zorganizowano zlot tych zabytkowych pojazdów. Właściciele zaprezentowali swoje perełki na placu przy ul. Grabiszyńskiej. Na miejscu podstawiono również kultowego, wrocławskiego Ogórka, którym można było przejechać się ulicami miasta.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu