Skwer na rogu ulic Bogusławskiego i Stawowej został nazwany imieniem polskiego muzyka w 2021 roku. Teraz powstał plan, by zagospodarować ten teren i sprawić, by stał się miejscem odpoczynku dla okolicznych mieszkańców. Przetarg na inwestycję ma zostać ogłoszony już niebawem.

Skwer Czesława Niemena, czyli obszar u zbiegu ulic Stawowej i Bogusławskiego, chcemy zamienić w atrakcyjny enklawę natury w mocno zurbanizowanym obszarze. Nowe alejki, ławeczki i przede wszystkim więcej roślin, zwłaszcza bylin. Oczywiście planujemy także oświetlenie. Właśnie zatwierdziłem wydatek na ten cel – poinformował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Przetarg zostanie ogłoszony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w najbliższych dniach, a prace mają rozpocząć się jeszcze zimą. Jeżeli inwestycję uda się realizować zgodnie z planem, co będzie zależne głównie od warunków pogodowych, odmieniony skwer ma zostać udostępniony mieszkańcom wiosną 2023 roku.

Skwer na Przedmieściu Świdnickim został nazwany imieniem Czesława Niemena w 2021 roku. Wybór tego miejsca był argumentowany m. in. bliską odległością Teatru Capitol oraz skweru Wojciecha Młynarskiego.

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (1939-2004) to polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce. W młodości śpiewał w chórze kościelnym. W latach 1953-1954 był uczniem szkoły muzycznej w Grodnie. Po przesiedleniu na tereny zachodniej Polski w 1958 r. rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku. W 1962 r. wziął udział w Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Do 1967 r. był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista.

Jego największe przeboje to: „Dziwny jest ten świat”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Pod papugami” i „Sen o Warszawie”. Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za piosenkę „Dziwny jest ten świat” został uhonorowany nagrodą specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. Komponował muzykę rockową i jazzową. Był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu „Wesele” Andrzeja Wajdy.

W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 r., był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych „Jazz” i „Non Stop”. W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie „Polityki”.


 

Foto/Wizualizacje: mat. ZZM Wrocław