Na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w Białymstoku powstały pierwsze w Polsce zazielenione przystanki autobusowe. Kilka miesięcy później do akcji dołączyła Warszawa. We Wrocławiu ZDiUM dopiero teraz ogłosił przetarg na przebudowę pierwszego przystanku tramwajowego przy ul. Kazimierza Wielkiego – ma w tym miejscu powstać nowy przystanek ozdobiony dużą ilością zieleni.

Pierwszy pomysł o powstaniu zielonego przystanku pojawił się w propozycji zgłoszonej do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku. Planowana obecnie inwestycja zakłada przebudowę przystanku tramwajowego przy ul. Kazimierza Wielkiego, obok kina Nowe Horyzonty. Według wstępnej koncepcji na przystanku będą zamontowane nowe wiaty, elementy małej architektury i pojawi się wiele gatunków roślin. Dodatkowo pojawią się słupki przystankowe i tablice elektroniczne z rozkładem jazdy.

Planowane jest, aby zwykły przystanek w ścisłym centrum miasta zmienił się w niewielki ogród. Miejsce zmieni się w zieloną wyspę dzięki nasadzeniu krzewów, ozdobnych traw, bylin i kwiatów, świdośliw, bluszczy, rozplenic oraz powojników. Po wybudowaniu zielonego przystanku, wykonawca będzie zobowiązany dbać o zieleń przez trzy lata.

 

Miasto obecnie szuka wykonawcy, który zrealizuje projekt. Termin składania ofert mija 4 maja. Realizacja przystanku ma trwać około pięciu miesięcy.

Za cały projekt pierwszego zielonego przystanku we Wrocławiu odpowiedzialna jest pracownia architektury krajobrazu iKropka, która jest autorem projektu zazielenienia ronda Powstańców Śląskich, o którym pisaliśmy TUTAJ

 

Tekst: Grzegorz Szein