Na początku marca 2021 roku informowaliśmy o konsultacjach rynkowych dla podmiotów zainteresowanych budową cmentarza komunalnego przy ul. Awicenny, które rozpoczął Urząd Miejski. Choć projekt był już wtedy gotowy i kompletny, inwestycja nie doszła do skutku. Niedawno temat nekropolii powrócił ponownie, a spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła postępowanie przetargowe.

We Wrocławiu istnieje obecnie 6 cmentarzy komunalnych. Dostępna liczba miejsc grzebalnych cały czas się zmniejsza, a prognozowany czas ich zapełnienia to około 8 lat. W związku z tym konieczne jest wybudowanie nowej, siódmej nekropolii.

Cmentarz powstanie na niezagospodarowanym terenie ograniczonym:

  • od strony północnej linią kolejową nr 274,
  • od strony zachodniej ulicą Ibn Siny Awicenny,
  • od strony wschodniej rzeką Ślęzą, Cmentarzem Grabiszyńskim, ul. Krzemieniecką, ul. Ostrowskiego i obszarem zieleni leśnej,
  • od strony południowej rowem otwartym K-9.2 i ul. Jordanowską.

Aktualny projekt zakłada 173 tysiące miejsc na nagrobki, w tym kolumbaria, sekcje urnowe oraz groby zasłużonych. Będzie to więc największa nekropolia miejska na terenie stolicy Dolnego Śląska. W budżecie miasta zarezerwowanych jest 74,5 miliona złotych na realizację inwestycji.

Przetarg ogłoszony przez Wrocławskie Inwestycje dotyczy aktualizacji kompletnej dokumentacji projektowej budowlano-wykonawczej dla zadania budżetowego pod nazwą: „Budowa cmentarza komunalnego przy ul. Ibn Siny Awicenny we Wrocławiu”. Oferty będą przyjmowane do 7 listopada bieżącego roku.

Firma wyłoniona w ramach postępowania będzie zobowiązana do zaktualizowania projektu w okresie 15 miesięcy od dnia podpisania umowy. Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy zaplanowano na czwarty kwartał 2025 roku. Jeżeli wszystkie prace uda się zrealizować zgodnie z harmonogramem, budowa zakończy się w 2027 roku.

 

Foto: Google Maps