Rondo Powstańców Śląskich odzyska drugie życie. Zarząd Zieleni miejskiej właśnie rozstrzygnął przetarg projektu za 250 tys. złotych. Za koncepcję zazielenienia ronda odpowiedzialna jest pracownia iKROPKA. Cała inwestycja powstanie do 29 maja.

Zazielenienie ronda Powstańców Śląskich we Wrocławiu jest projektem z budżetu obywatelskiego z 2018 roku. Cała koncepcja spodobała się urzędnikom, w z związku z czym przekazali stworzyć koncepcję tego miejsca Pracowni Architektury Krajobrazu iKROPKA.

 

Projekt został przedstawiony kilka tygodni temu. Architektom udało się znaleźć zdjęcia ronda z 1900 roku, w związku z czym postanowiono wdrożyć w projekt historyczny zarys. Podczas pracy nad projektem architekci przeprowadzali także konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Dominującą cechą całej koncepcji było nadanie kolorowych barw zabytkowej przestrzeni, dlatego teren wokół ronda zostanie wzbogacony rabatami bylinowymi oraz łąkami kwietnymi. Będzie więcej roślinności zimozielonej, tak by całe założenie wyglądało dekoracyjnie przez cały rok. Co ciekawe, jedna z zaprojektowanych łąk to „Smogówka”. To mieszanka nasion kwietnej łąki, która dobrze sprawdza się w innych miastach i pomoże zwalczać zanieczyszczenie powietrza w tej części Wrocławia.

Inwestorem całego zielonego przedsięwzięcia jest wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej, który niedawno rozstrzygnął przetarg na wykonawcę całego założenia. Urzędnicy tłumaczą, że wkrótce zostanie podpisana umowa ze zwycięską firmą, co oznacza, że wykonawca już w następnym tygodniu będzie mógł przystąpić do pierwszych prac przy rondzie.

 

Planowanym terminem zakończenia wszystkich prac na rondzie Powstańców Śląskich jest 29 maja, a już w czerwcu pojawią się tutaj pierwsze różaneczniki – gatunek kwiatów, który historycznie występował w tej części miasta. Na cały projekt zazielenienia ronda urząd planuje wydać 250 tys. złotych.

 

Tekst: Grzegorz Szein