Wrocław to miasto znane przede wszystkim z licznych mostów, pięknej architektury, czy wrocławskich krasnali. Jednak poza walorami turystycznymi, stolica Dolnego Śląska może pochwalić się  także całkiem długą listą nazwisk osób znanych w całej Polsce, a często również poza jej granicami, które osiągnęły ogromny sukces w swojej branży. 

Mowa tu o utalentowanych aktorach, sportowcach, muzykach, czy wybitnych twórcach literackich. W artykułach z cyklu „Znani Wrocławianie…” przedstawimy osoby, które są powszechnie znane, lubiane i podziwiane, ale mało kto wie, że pochodzą właśnie z Wrocławia. 

Sport jest nieodłączną częścią życia większości osób, część z nich nie wyobraża sobie dnia bez wykonanego treningu, natomiast pozostali zdecydowanie wolą śledzić wyczyny sportowców na ekranie telewizora. Dyscyplin, w których polscy sportowcy odnoszą spektakularne sukcesy jest mnóstwo, a ich zwycięstwa przynoszą fanom ogrom emocji. Ponadto, wielu reprezentantów naszego kraju, biorących udział w różnego rodzaju rozgrywkach, czy zawodach pochodzi właśnie z Wrocławia, a poniżej znajdziecie sylwetki kilku wybranych przez wzgląd na ich osiągnięcia.

 

Mariusz Jędra 

Sztangista pochodzący z Wrocławia. Zdobywca m.in. srebrnego medalu mistrzostw świata w Chiang Mai w 1997 roku, srebrnego medalu mistrzostw Europy w La Corunie w 1999 roku. Reprezentant dwóch wrocławskich klubów: Burza i Śląsk, a także prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

 

Damian Janikowski 

Urodzony we Wrocławiu polski zapaśnik związany z zapasami w kategorii do 84 kg w stylu klasycznym. Jego najważniejsze wygrane to: brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku, srebrny medal na mistrzostwach świata w Stambule w 2011 roku oraz srebrny medal na mistrzostwach Europy w Belgradzie w 2012 roku. Ponadto zapaśnik siedmiokrotnie uzyskał tytuł Mistrza Polski. Jest zawodnikiem klubu WKS Śląsk Wrocław, a od 2006 roku także zawodnikiem mieszanych sztuk walki (MMA).

 

Maciej Janowski

Utalentowany wrocławianin, polski żużlowiec. Indywidualny Mistrz Świata Juniorów w 2011 roku, indywidualny Mistrz Polski w 2015 roku, a także mistrz świata z reprezentacją Polski w 2013 roku. W 2017 zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Reprezentant klubu WTS Sparta Wrocław, w którym od 2017 roku pełni funkcję kapitana.

 

Robert Andrzejuk

Pochodzący z Wrocławia polski szpadzista. Do jego najważniejszych osiągnięć można zaliczyć: srebrny medal w turnieju drużynowym na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, brązowy medal mistrzostw świata w 1997 roku, a także złoty medal drużynowych mistrzostw Europy w 2005 roku. Dodatkowo szpadzista ma na swoim koncie wiele zwycięstw w zawodach krajowych.

 

Paweł Rańda

Wioślarz urodzony we Wrocławiu. Zdobywca takich tytułów jak: srebrny medalista na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata w 2005 i 2009 roku, czy srebrny medalista Europy w 2010 roku. Sportowiec zaangażowany jest w dużym stopniu w działalność społeczną i charytatywną, m.in. oddał swój medal olimpijski na aukcję, z której zysk przeznaczony został na rzecz fundacji.

Zobacz także:  Znani wrocławianie, którzy osiągnęli ogromne sukcesy w kraju i na świecie [AKTORZY].

Tekst: Celina Cyran

Foto: Wikipedia/WTS