Remont słynnej fontanny na placu Uniwersyteckim rozpoczął się pod koniec marca bieżącego roku. Jak informował wtedy Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, konieczność przeprowadzenia prac została stwierdzona podczas próbnego napełnienia wodą obiektu po okresie zimowym. Aktualnie renowacja dobiegła końca, a we wtorek (20 czerwca) w misie Szermierza ponownie pojawi się woda. Z tej okazji przygotowano liczne atrakcje dla mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy na jutrzejsze świętowanie przy najsłynniejszym golasie Wrocławia. Prace trwały długo i znaczna ich część toczyła się pod posadzką placu. Oprócz ubytków w kamieniu należało bowiem także usunąć przyczyny nieszczelności niecki. Kamień sprowadziliśmy z tego samego salzburskiego kamieniołomu, w którym blisko 120 lat temu zamówiono materiał na budowę fontanny. Remont się zakończył i jutro fontanna napełni się wodą, a Szermierz odzyska szpadę – informuje ZDiUM.

Harmonogram wydarzeń – wtorek (20 czerwca):

  • I część

13:00-13:10 – krótki mikrowykład pani konserwator Barbary Wiśniewskiej.
13:10-13:12 – przekazanie repliki szpady Uniwersytetowi Wrocławskiemu – będzie odtąd dostępna w Gmachu Głównym UWr. Dlaczego? Ponieważ podatni na miejskie legendy wrocławianie i turyści co jakiś czas kradną szpadę Szermierzowi i narażają się w ten sposób na konsekwencje prawne niszczenia zabytku.
13:12-13:20 – pierwsza część pojedynku szermierczego pod Szermierzem. W pojedynku na profesjonalnej macie rozłożonej obok fontanny wezmą udział uczniowie szermierczej szkoły sportowej z ul. Traugutta.
13:20-13:25 – pogadanka na temat Szermierza i zwyczajów z nim związanych prowadzona przez pracowników UWr.
13:25-13:35 – druga część pojedynku szermierczego – tym razem wystąpią instruktorzy ze szkoły i trenerzy, Mistrzowie Polski Seniorów w szermierce. Będą z nami: Mistrz Polski Seniorów oraz Drużynowi Mistrzowie Polski Seniorów we florecie Paweł Szumielewicz i Leszek Rajski, a także Klub Szermierczy Wrocławianie działający przy szkole szermierczej.
13:35 – uruchomienie fontanny i zapowiedź koncertu wieczornego.
13:00-14:00 – możliwość zapisu do szkoły szermierczej (dla szkół podstawowych) i możliwość zapisania się na spotkanie rekrutacyjne na UWr. (dla szkół ponadpodstawowych).
14:00-15:00 – krótkie wycieczki przez Oratorium i Aulę Leopoldyńską prowadzone przez pracowników UWr. dla zaproszonych młodych ludzi z wrocławskich szkół.
13:35-15:00 – informacje rekrutacyjne dla szkół ponadpodstawowych na stoisku UWr. i zwiedzanie wnętrz UWr. organizowane przez Dział Komunikacji i Muzeum UWr.
15:00 – zakończenie pierwszej części imprezy.

  • II część:

17:00-17:15 – krótki mikrowykład na temat renowacji Szermierza i innych wrocławskich fontann.
17:15-18:00 – koncert Orkiestry Międzynarodowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wokół Szermierza ustawionych zostanie kilkadziesiąt leżaków, tak by można było wygodnie posłuchać występów zagranicznych studentów.
18:10 – dla chętnych wrocławian darmowe wejście na Wieżę Matematyczną UWr., czyli szansa na podziwianie panoramy Wrocławia z jednego z najwyższych miejsc w centrum Wrocławia i na spojrzenie na Szermierza z góry (okazja do zrobienia znakomitych zdjęć podczas złotej godziny).

Udział we wszystkich wydarzeniach z powyższego programu jest bezpłatny.

 

Foto: mat. ZDiUM