Na niedzielę (11 września) zaplanowano otwarcie skweru Karaimskiego na Sępolnie. Mniejszość etniczna Karaimów zamieszkuje tę część Wielkiej Wyspy już ponad 70 lat. By podkreślić ich obecność w stolicy Dolnego Śląska, a także przypomnieć historię, zadedykowano im jeden z zielonych terenów we Wrocławiu.
– Karaimi zamieszkują wrocławskie Sępolno od 1945 roku. Przez ten czas zżyli się z tym miejscem i stali się ważną częścią jego wielokulturowej historii. Dzieje członków tej społeczności zlały się z losami ich sąsiadów, w jakimś sensie pozostają one jednak zawsze odrębne – Karaimi, choć zintegrowali się ze społecznością Sępolna, byli w stanie zachować własne tradycje, religię i poczucie tożsamości. Choć obecnie pozostało ich już we Wrocławiu niewielu, miasto nadal stanowi ważny punkt na karaimskiej mapie Europy – wyjaśniają członkowie Związku Karaimów Polskich.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Karaimów w Polsce, na proces wyodrębnienia się tej grupy etnicznej złożyła się turecka część ludności państwa chazarskiego oraz, po jego upadku w drugiej połowie X wieku, przybyłe później na te tereny tureckie z pochodzenia szczepy kipczacko-połowieckie. Przedstawiciele społeczności karaimskiej zamieszkują w Rzeczpospolitej od 630 lat, a ch przodków sprowadził z Krymu Wielki Książę Litewski Witold. Do Wrocławia członkowie mniejszości karaimskiej zaczęli docierać po zakończeniu II wojny światowej. Przybywali z Wilna, Trok i Halicza, a na swoje miejsce zamieszkania wybierali właśnie Sępolno.
Nazwę „skwer Karaimski” otrzyma teren zielony mieszczący się na rogu ulic W. Sławka i Partyzantów. Poza uroczystym otwarciem zaplanowano wydarzenia towarzyszące, które odbędą się w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3:
- godz. 11.00 – rozpoczęcie gry terenowej „Śladem karaimskich osadników na Sępolnie” (Czasoprzestrzeń),
- godz. 12.00 – uroczyste otwarcie skweru Karaimskiego (róg ul. W. Sławka i Partyzantów),
- godz. 16.00 – zakończenie gry terenowej (Czasoprzestrzeń),
- godz. 17.00 – wernisaż wystawy „TworzyMy Wrocław – Karaimi” i opowieść Marioli Abkowicz poświęcona Karaimom na Sępolnie (Czasoprzestrzeń),
- godz. 18.30, pokaz reportażu „Ostatni Hazzan” (Czasoprzestrzeń),
- godz. 19.30, koncert Michała Kuliczenki i Karoliny Matuszkiewicz (Czasoprzestrzeń).
Projekt rewitalizacji skweru jest współfinansowany ze środków przekazanych przez gminę Wrocław.
Foto: Facebook/Jestem z Woli / Google Maps