Ruszyły zapisy do kolejnej edycji Wild Run. „Dziki bieg” powraca na teren wrocławskiego zoo. Cały dochód z tegorocznej edycji zostanie przekazany na ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt Azji. Odbędzie się 9 października, ale warto zapisać się już dzisiaj, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Bieg jest organizowany od sześciu lat przez ZOO Wrocław, Fundację ZOO Wrocław – DODO oraz Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. Przez ostatnie dwa lata rozgrywany był wirtualnie. W tym roku biegacze ponownie zmierzą się na trasach wytyczonych po wrocławskim  ogrodzie, między wybiegami zwierząt.

To największy atut tego wydarzenia. Niepowtarzalna atmosfera i niecodzienna sceneria wrocławskiego zoo – zachęca Agnieszka Korzeniowska, dyrektorka ds. marketingu wrocławskiego zoo. – Miejsc startowych jest tysiąc, a zainteresowanie biegiem z pewnością będzie duże, radzimy więc nie zwlekać z rejestracją na bieg. Do udziału zapraszamy zarówno profesjonalnych biegaczy, jak i amatorów. Będę również opcje dla najmłodszych – dodaje.

Biegacze wyruszą na trasę na trzech dystansach. Główny bieg to dystans 10 km. Przed biegiem głównym zaplanowano również dwa biegi towarzyszące: dla najmłodszych do 8 r.ż. na 100 m oraz dla młodzieży do 16 r.ż. na 1 km. Bieg Wild Run na 10 km jako opcję dodatkową ma również wersję wirtualną. Będzie więc można pobiec dla zwierząt Azji w każdym miejscu na świecie.

 

Zapisy na Wild Run 2022

Zapisy na Wild Run ruszyły 14 czerwca o godz. 11:30 za pośrednictwem strony www.wildrun.eu. Pakiet podstawowy, w ramach którego zawodnicy otrzymują numer startowy z chipem, medal, magnes zoo oraz torbę biegu kosztuje obecnie 75 zł, ale cena wzrasta co 200 kolejnych zapisanych osób (maksymalna cena to 100 zł). Można zamówić także pakiet rozszerzony o koszulkę biegu i czapkę biegacza. Cena za każdy z tych wyjątkowych dodatków to 50 zł.

Za profesjonalny pomiar czasu, podobnie jak przy poprzednich edycjach biegu, odpowiada Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. W miasteczku biegowym na zawodników będą czekać stoiska sponsorów, między innymi będzie możliwość skorzystania z profesjonalnego masażu. Wodę dla zawodników dostarczy MPWiK w ramach akcji „Pij kranówkę”.

W tym roku rozgrzewkę dla biegaczy i rozciąganie po biegu poprowadzi Marta Kruk – Codziennie Fit, trenerka przygotowania motorycznego, trenerka personalna, instruktorka fitness i były sportowiec. Przez lata uprawiała lekką atletykę. Skończyła wrocławski AWF i od 10 lat rozwija swoją działalność pod nazwą Codziennie Fit.

Bieg w szczytnym celu

W tym roku bieg odbędzie się na rzecz zwierząt Azji. To kontynent pełen rzadkich gatunków zwierząt, ale z powodu trwającego tam kryzysu ochrony przyrody, są one szczególnie narażone na wyginięcie. Zagraża im przede wszystkim zabieranie przez człowieka ich naturalnych siedlisk, niedobór wody, zmiany klimatyczne, a także kłusownictwo, ekspansja koncernów wydobywczych, rolnych i odzieżowych.

Fundacja Zoo Wrocław – DODO wspiera kilkanaście projektów ochroniarskich w Azji, ratując wiele gatunków zwierząt i ochraniając całe ekosystemy. W tym roku ambasadorami Wild Run są dzioborożec palawański, słoń indyjski oraz lori kukang.

Lori kukang to niewielkie naczelne ssaki nadrzewne z ogromnymi oczami, będące dalekimi kuzynami lemurów. Żyją na Sumatrze, gdzie wspieramy projekt Kukang, chroniąc zagrożone przez kłusownictwo i nielegalny handel zwierzęta – opowiada Lidia Przybylska z Fundacji ZOO Wrocław – DODO. – Edukujemy lokalne społeczności i wspieramy ekologiczną uprawę kawy, gdzie znajdują zatrudnienie osoby wcześniej parające się kłusownictwem, które w innym wypadku nadal zajmowałyby się tym przestępczym procederem. 

 

Dzioborożec palawański to ptak występujący jedynie na Palawanie i pomniejszych okolicznych wyspach filipińskich, który charakteryzuje się ciekawym zwyczajem związanym z rozrodem. Samica „zamurowuje” się w dziupli materiałem przyniesionym przez samca, pozostawiając jedynie mały otwór, przez który samiec dostarcza pożywienie. Samica składa jaja, a po około miesiącu wykluwają się z nich młode. Wychodzą z dziupli dopiero wtedy, gdy są już niemal samodzielne i prawie tak duże, jak dorosły osobnik (po 1,5-2 miesiącach od wyklucia).

Obszar występowania dzioborożca, słynący z endemicznych gatunków zwierząt, jest od lat ograniczany przez człowieka (między innymi przez rozwój rolnictwa). W ostatnich latach dzioborożce cierpią również z powodu zmian klimatycznych powodujących niszczycielskie tajfuny. Od wielu lat Zoo Wrocław pomaga fundacji Katala w prowadzeniu badań i ochronie endemicznych gatunków Palawanu.

 

Bieg pomoże również słoniom indyjskim, szczególnie ich populacji żyjącej na wyspie Borneo. Wsparcie zostanie udzielone fundacji Hutan, która prowadzi projekt ochrony fauny i ekosystemu Borneo, zajmując się rewitalizacją plantacji palmy olejowej. Przy odpowiednim wsparciu i świadomym wyborze produktów ekologicznych udaje się chronić endemiczne gatunki zwierząt Borneo.

 

Podczas wszystkich edycji Wild Run od 2017 roku udało się zebrać ponad 150 tysięcy złotych, które w całości zostały przekazane na ratowanie ginących gatunków zwierząt w Afryce, Azji i Europie, a w Wild Run na przestrzeni ostatnich pięciu lat pobiegło blisko 4,5 tysiąca biegaczy.

 

Foto: mat. prasowe Zoo Wrocław