Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozpoczął remont słynnej, wrocławskiej fontanny na placu Uniwersyteckim. Jednak pace remontowo-konserwacyjne nie obejmą całego obiektu, odnowiony zostanie wyłącznie marmurowy basen oraz schody. Jak zapewnia ZDiUM, wykonana z brązu figura młodzieńca jest w dobrym stanie i nie wymaga renowacji.

Konieczność wykonania remontu została stwierdzona podczas próbnego napełnienia wodą obiektu po okresie zimowym. Wykryto wtedy liczne wycieki oraz brak izolacji pod misą fontanny, która jest posadowiona bezpośrednio na gruncie. W marcu bieżącego roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe w basenie fontanny, zdemontowano również elementy schodowe.

Oczekujemy na dostawę z kamieniołomu z prowincji Salzburg w Austrii fragmentów nowej płyty dennej, które zostaną wykorzystane do jej montażu oraz wykonania izolacji. Do końca maja spodziewana jest dostawa wszystkich elementów różowego marmuru, z którego powstanie misa fontanny. Jest to dokładnie taki sam materiał, z którego została ona pierwotnie wybudowana w 1904 roku – wyjaśnia ZDiUM.

Wszystkie prace dotyczące fontanny prowadzone w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Co więcej, przy remoncie wykorzystywane są materiały najwyższej jakości, które sprawią, że wszystkie zabiegi będą trwałe i nie będą musiały być powtarzane w najbliższych latach.

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Wrocław, a jego koszt to ponad 420 tysięcy złotych. Jeżeli uda się zrealizować prace zgodnie z planem, fontanna zostanie odsłonięta do końca czerwca.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu