Do końca września potrwają prace rozbiórkowe zabytkowej szkoły znajdującej się przy ul. Drobnera 5-7. Następnie budynek zostanie przebudowany, a obok powstanie nowy apartamentowiec.

Od połowy lipca trwa rozbiórka szkoły przy ul. Drobnera 5-7. Zabytkowy budynek został zaprojektowany przez Johanna Roberta Mende i od początku swojego istnienia pełnił funkcje szkolne. W latach 1875-1945 mieściła się w nim Szkoła Elementarna, a następnie w latach 1945-1987 Szkoła Podstawowa nr 48. W późniejszym okresie, aż do 2005 roku, na terenie budynku funkcjonował Zespół Szkół Spożywczo-Handlowych, a przez kolejne 7 lat działała tam Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania. Ostatni etap użytkowania budynku przypada na lata 2013-2015, wtedy mieściło się w nim Prywatne Policealne Studium Fotograficzne PHO-BOS oraz Wyższe Studium Fotografii afa.

Inwestorem realizującym przebudowę szkoły oraz budowę apartamentowca na sąsiedniej działce – przy ul. Drobnera 9, jest firma Tal&Co Management Brunengraber, natomiast za projekt odpowiada pracownia Major Architekci.

Galeria zdjęć:

1/8

 

W związku z tym, iż ceglany budynek dawnej szkoły ujęty jest jednostkowo w gminnej ewidencji zabytków, dotyczy go ochrona konserwatorska ustalona z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W ramach ochrony, zachowana musi zostać frontowa elewacja budynku oraz część elewacji bocznej, dlatego też wymienione części budynku zostaną wkomponowane w apartament, który powstanie na miejscu szkoły.

Projekt budynków mieszkalnych, które powstaną przy ul. Drobnera 5-7 oraz 9, przewiduje 100 mieszkań, parkingi podziemne oraz punkty usługowe zlokalizowane na parterze.

Zgoda na realizację inwestycji została wydana przez prezydenta Wrocławia w 2019 roku, a budynek został sprzedany przez miasto za 3 mln złotych. Wtedy też inwestor przedstawił wizualizacje apartamentów, jednak aktualnie projekty graficzne zniknęły ze strony inwestora, a z nieoficjalnych źródeł wiemy, że niebawem opublikowane zostaną nowe wizualizacje.

Tekst: CWC

Foto: Miejsca we Wrocławiu