Od 1-go października, z inicjatywy Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, na terenie miasta realizowany będzie pilotażowy projekt – „Szkolna Ulica”.

Projekt „Szkolna Ulica” ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci docierających każdego dnia na zajęcia szkolne, a dodatkowo zachęcenie wrocławian do zdrowego trybu życia.

Pilotażowy projekt będzie polegać na tym, iż od poniedziałku do piątku, w dniach 1-31 października 2020, ulice przy dwóch wrocławskich szkołach będą zamykane dla samochodów na pół godziny. Ulice będą wyłączone z ruchu samochodowego przed pierwszą lekcją, tak by uczniowie bezpiecznie mogli dostać się do szkoły na rowerach, hulajnogach, czy pieszo. Dodatkowym argumentem, przemawiającym za słusznością projektu, który podaje Biura Zrównoważonej Mobilności, jest zwiększenie codziennej dawki ruchu dzieci, wpływającej na ich kondycję i zdrowie.

Zaangażowane w akcję szkoły to: 

  • Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Gałczyńskiego (w godz. 7:00 – 7:30 będą zamykane fragmenty ul. Storczykowej i Gałczyńskiego),
  • Zespół Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego (w godz. 7:30 – 8:00 będzie zamykana ul. Krajewskiego).

Przy wymienionych placówkach pojawią się znaki zakazu wjazdu oraz bariery nożycowe, wyznaczające odcinki ulic, gdzie możliwe będzie tylko poruszanie się pieszo, rowerem lub na hulajnodze. Ruch będzie organizowany przez Straż Miejską.

W ramach projektu, analizowany będzie ruch w okolicach szkół, a wśród użytkowników dróg na tym terenie, przeprowadzane będą anonimowe ankiety, których wyniki zadecydują o tym, czy akcja „Szkolna Ulica” będzie kontynuowana.

Tekst: CWC
Foto: Pixabay