Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek we wrocławskim szpitalu, przy ul. Kamieńskiego. Dziś Archidiecezja Wrocławska opublikowała informacje odnośnie uroczystości pogrzebowych.

Zawiadomienie Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej brzmi następująco:

„Msza św. żałobna w intencji śp. kardynała Henryka Gulbinowicza zostanie odprawiona w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu w piątek 20 listopada o godz. 10.00. Eucharystię będzie sprawował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski z najbliższymi współpracownikami. Ze względu na stan epidemii wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do modlitwy prosimy o udział duchowy za pośrednictwem transmisji internetowej.”

W oświadczeniu znalazła się także informacja o tym, że zgodnie z wolą rodziny zmarłego, uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską.

Choć oficjalna informacja o czasie i miejscu pochówku nie zostanie podana do wiadomości publicznej, Super Express poinformował, że kardynał Henryk Gulbinowicz zostanie pochowany w Białymstoku, gdzie żyją jego krewni.

Przed śmiercią Henryka Gulbinowicza, nuncjatura apostolska w Polsce opublikowała komunikat w sprawie byłego metropolity archidiecezji wrocławskiej. Podjęto wobec niego decyzję o „zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich”. Hierarcha został też „pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze”.

Foto: Wikipedia