Na początku listopada informowaliśmy o wzburzeniu pasażerów MPK podróżujących z wózkami. Sytuacja była związana z przepisem miejskiego przewoźnika mówiącym o tym, że na pokładzie 1 tramwaju lub autobusu może znajdować się 1 wózek. W związku z licznymi głosami mieszkańców sprawą zajął się prezes MPK.

Skrupulatne przestrzeganie przepisu w pojazdach MPK było związane z wypadkiem, który miał miejsce 11 października 2022 r. na ul. Lotniczej. W wyniku gwałtownego hamowania tramwaju, w którym znajdowała się osoba niepełnosprawna oraz dzieci w wózkach, poszkodowani zostali pasażerowie.

Tłumaczenia prezesa MPK, mówiące o tym, że bezpieczeństwo pasażerów jest dla niego priorytetem, a ignorowanie tego typu przepisów może doprowadzić do tragedii, nie przekonały jednak pasażerów komunikacji miejskiej, którzy domagali się zmiany przepisu. Wobec tego, Krzysztof Balawejder postanowił podjąć działania prowadzące do kompromisu.

Na podstawie odbytych dotychczas spotkań i rozmów z producentami oraz instytucjami homologującymi opracowano nową instrukcję dla motorniczych i kierowców autobusów. Na dziś prowadzący dostali jednoznaczną wiadomość, że w każdym z pojazdów można przewozić 2 wózki dziecięce. Paradoksalnie, w najstarszych, wysokopokładowycn tramwajach typu Konstal 105 nie ma limitu przewożonych wózków dziecięcych – poinformował prezes MPK.

W pojazdach komunikacji miejskiej pojawią się również materiały edukacyjne zarówno dla kierujących, jak i pasażerów, pokazujące, jak w bezpieczny i optymalny sposób zabezpieczyć wózek w trakcie jazdy autobusem i tramwajem.

 

Foto: Facebook/Krzysztof Balawejder