Nieistniejąca już willa Eichbornów, była nigdyś jedną z najpiękniejszych budowli willowych w mieście. Przedstawiamy krótką historię tego wyjątkowego XIX-wiecznego budynku inspirowanego sztuką.

Autorem projektu willi był berliński architekt Hermann Friedrich Wäsemann, natomiast ogrody zaprojektował Peter Joseph Lenne. Projekt budynku i jego otoczenia został stworzony specjalnie dla wrocławskiej rodziny bankierów o nazwisku Eichborn.

Willa została wybudowana w latach 1854–1855, w najatrakcyjniejszej części Przedmieścia Świdnickiego, na działce naprzeciwko Pałacu Królewskiego. Styl budowli łączący elementy antyczne z renesansowymi, nawiązywał do włoskich willi. We wnętrzu budynku znajdowało się mnóstwo dzieł sztuki, takich jak obrazy, rzeźby i inne wyroby rękodzielnicze.

Willa miała około 90 metrów długości i posiadała dwie kondygnacje. Wejście znajdujące się od strony ulicy, poprzedzone było otwartym gankiem kolumnowym, przed którym mieściła się piękna fontanna. Okna na pierwszym piętrze były zdobione podporami architektonicznymi w kształcie postaci kobiecych, które podtrzymywały na głowie elementy budowli. Ogród pełen roślin, zlokalizowany z tyłu domu, łączył się z Promenadą Staromiejską.

 

We wnętrzu wyjątkowego budynku znajdowały się: salon, jadalnia i pokój muz, które razem stanowiły otwartą oszkloną galerię z arkadami wychodzącymi na ogród i taras. Parter i pierwsze piętro miały charakter mieszkalny, natomiast nad salonem mieścił się gabinet zdobiony barwami wzorowanymi na malarstwie pompejskim. W części wschodniej całego kompleksu wybudowano wielką oranżerię z wolnostojącym domem dla ogrodnika.

Willa Eichbornów znajdowała się przy dzisiejszej ul. Kościuszki 2-4. Jednak w 1907 roku została rozebrana, a jej ogród podzielono i wybudowano w jego miejsce kamienice tworzące wschodnią pierzeję placu Muzealnego i część pierzei przy ulicy Kościuszki.

Nowa Synagoga – spalona z nienawiści. – MiejscaWeWroclawiu.pl

 

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska