W poniedziałek 16 listopada, z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, Stadion Wrocław rozbłysł niebieskim światłem, a na jego membranie pojawił się kapelusznik, pozdrawiający wszystkich zerkających w jego stronę.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Jak mówi artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji”:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

 

Jak podkreśla prezydent Wrocławia, mieszkańcy naszego miasta są tolerancyjni i tacy również pozostaną. Dlatego też, Stadion Wrocław mienił się wczoraj niebieskim kolorem, a z jego membrany pozdrawiał wszystkich kapelusznik – wrocławski symbol Dnia Życzliwości, który obchodzony jest 21 listopada. Obok kapelusznika znalazły się także trzy wartości, o jakich każdy powinien pamiętać: tolerancja, szacunek, otwartość.

Tekst: CWC
Foto: facebook - Prezydent J. Sutryk