Spółka Wrocławskie Inwestycje poinformowała wczoraj o planowanych poszukiwaniach jednego z sześciu istniejących dawniej słupów granicznych, który znajdował się na terenie, na którym aktualnie trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy.

Poszukiwania historycznego monumentu rozpoczęły się w czwartek w godzinach porannych. Do spółki zgłosili się wrocławianie, którzy twierdzą, że posiadają wiedzę na temat lokalizacji zdołowanego słupa granicznego Wrocławia, stojącego od początku XX wieku przy ul. Krakowskiej.

W poszukiwaniach pomaga firma Banimex, czyli generalny wykonawca Alei Wielkiej Wyspy. O wynikach prac będziemy informować na bieżąco.

Słupy graniczne, nazywane także Kamieniami Stulecia były ustawione przy drogach wylotowych z Wrocławia na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo było ich sześć, a do dziś zachowały się trzy z nich: przy Mostach Trzebnickich, przy ul. Karkonoskiej oraz przy ul. Mickiewicza.

AKTUALIZACJA: Miejsca wskazane przez mieszkańców zostały sprawdzone, a dzięki wykonanym odkrywkom udało się odnaleźć fragmenty granitu po obróbce, który mógł być elementem podstawy słupa granicznego Wrocławia. Prace poszukiwawcze będą kontynuowane z użyciem georadaru.

 

Więcej o słupach granicznych można przeczytać w naszym artykule: KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ.

 

Foto: Zbiory Fotopolska / Facebook/Inwestycje we Wrocławiu