Na przełomie XIX i XX wieku, przy przy drogach wylotowych z Wrocławia zostały ustawione symboliczne graniczne słupy z granitu. Pierwotnie było ich sześć, natomiast do dziś zachowały się trzy z nich.

Słupy zaprojektował najprawdopodobniej niemiecki architekt, Karl Klimm, natomiast ich wykonanie i ustawienie ufundowały władze miejskie. Słupy zostały ustawione w latach 1900–1901 i było ich sześć:

  • przy drodze wylotowej na północ w stronę Trzebnicy – w sąsiedztwie Mostów Trzebnickich,
  • przy drodze na południe w kierunku Świdnicy – w sąsiedztwie dzisiejszego budynku TVP Wrocław przy ul. Karkonoskiej,
  • przy drodze na wschód w kierunku Jelcza – w sąsiedztwie pętli tramwajowej przed Mostami Chrobrego przy ul. Mickiewicza,
  • przy drodze na północny wschód w stronę Psiego Pola – przy al. Kromera,
  • na południowy wschód w stronę Oławy – przy ul. Krakowskiej,
  • przy drodze na zachód w stronę Legnicy – przy ul. Legnickiej.

Spośród wszystkich słupów zachowały się trzy, wymienione jako pierwsze: przy Mostach Trzebnickich, przy ul. Karkonoskiej oraz przy ul. Mickiewicza. W 2012 roku, podczas remontu przy ul. Kłokoczyckiej trafiono na fragmenty czwartego słupa, który pierwotnie został ustawiony przy al. Kromera.

Wszystkie Kamienie Stulecia składały się z okrągłej kolumny, na której znajdowała się niemiecka nazwa miasta i data 1900–1901 oraz czterostronnej głowicy zwieńczonej kulą. Na każdym z czterech boków głowicy widniał inny symbol, związany z herbem Wrocławia, a mianowicie: litera „W”, śląski orzeł, czeski lew i głowa św. Jana Chrzciciela.

Kamień Stulecia - Mosty Trzebnickie
Kamień Stulecia - Mosty Trzebnickie
Kamień Stulecia - Karkonoska
Kamień Stulecia - Karkonoska
Kamień Stulecia - Mickiewicza
Kamień Stulecia - Mickiewicza

 

Foto: Zbiory Fotopolska