Most łączący Wyspę Słodową z Wyspą Bielarską był zamknięty przez kilka miesięcy. Prace remontowe, które ruszyły w sierpniu 2022 roku, objęły m. in. rozbiórkę 30-letniej konstrukcji, a następnie jej odtworzenie. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,3 mln złotych.

Niepozorny, idealnie wtopiony w pejzaż wysp odrzańskich, a przecież pełni bardzo ważną funkcję. Zapewnia stałą komunikację pomiędzy wyspami Słodową i Bielarską nie tylko spacerowiczom, ale również służbom ratowniczym oraz komunalnym utrzymującym plac zabaw, zieleń i czystość. To jeden ze starszych wrocławskich mostów, odbudowany w latach 90-tych i podremontowany dekadę później, przy okazji remontu roboczych kanałów pozostałych po dawnych młynach. Przygotowujemy się właśnie do remontu kapitalnego, gdyż elementy stalowe, ceglane i drewniane uległy przez ten czas znacznemu zużyciu – informował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk przy ogłaszaniu przetargu na remont mostu.

Jak relacjonuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, odtworzenie konstrukcji jednego z najstarszych wrocławskich mostów pochłonęło ponad 2 tony żelbetu, 14 ton stali i 23 m3 betonu. Powierzchnia ceglanych podpór została oczyszczona, uzupełniona o brakujące cegły i zabezpieczona specjalną powłoką hydrofobową. Zachowano również unikalny charakter przeprawy, odtwarzając drewniany pomost i balustrady. Do odbudowy pomostu o powierzchni 114 m2 i 42 mb balustrad wykorzystano ponad 7 m3 desek dębowych.

Koszt wykonania wszystkich prac przekroczył 1,357 mln zł.

 

Foto: mat. ZDiUM Wrocław