Pod koniec 2021 roku na wrocławskie tory wyjechał tramwaj z numerem Dziecięcego Telefonu Zaufania, pod który może zadzwonić każdy młody człowiek zmagający się z problemami, depresją, samotnością czy aktami agresji. Prezes MPK poinformował, że współpraca z Rzecznikiem Praw Dziecka została przedłużona, a pojazd nadal będzie jeździł po mieście, bo depresja wśród młodych ludzi wciąż pozostaje niezwykle palącym problemem.

Numer – 800 12 12 12 – oraz adres internetowego czatu: czat.brpd.gov.pl widnieją na dwukierunkowym tramwaju typu Skoda 19T, który codziennie przemierza Wrocław, przypominając, że warto prosić o pomoc. Do wielu ta pomoc już przyszła – od początku roku obsługujący linię konsultanci odebrali ponad 40 tys. połączeń telefonicznych i 11 tys. rozmów na czacie. Udało się także uratować 135 dzieci po próbie samobójczej, a w 600 przypadkach Rzecznik Praw Dziecka podjął działania prawne – informuje MPK Wrocław.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Najczęściej zgłaszane przez dzwoniących sprawy dotyczą przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Kontakt z ekspertami pomagającymi w rozwiązywaniu problemów młodych ludzi jest bezpłatny i anonimowy, a także dostępny przez całą dobę. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.

 

Foto: MPK Wrocław