W sąsiedztwie Parku Leśnickiego powstanie ponad 300 mieszkań na wynajem. Umowa z wykonawcą, warszawską firmą ZAB-BUD Sp. z o.o została podpisana w czwartek 4 listopada, dzięki czemu już niebawem rozpoczną się prace budowlane. Koszt inwestycji to ponad 80 mln złotych.

Osiedle o nazwie Leśnica IX powstanie na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących nieruchomości TBS-u Wrocław. W 12 nowych budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajem o powierzchni użytkowej ok. 14,9 tys. m.kw. i 10 lokali usługowych (ok. 669 m.kw.). Budowa zakończy się w 2023 r. i nie będzie etapowana, co oznacza, że wszystkie mieszkania zostaną oddane do użytku w tym samym czasie.

Cieszę się, gdy widzę, jak TBS Wrocław rośnie w siłę i realizuje kolejne projekty. W zeszłym roku spółka dostarczyła na rynek 270 mieszkań na wynajem na Nowych Żernikach i na Brochowie, a teraz zyska Leśnica – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Oferta miasta staje się coraz bardziej kompletna, bo dzięki programowi Mieszkanie Plus wyrośnie też Nowa Kolejowa z pulą 469 mieszkań. Natomiast na Jagodnie i Wojszycach powstanie przynajmniej 400 kolejnych lokali mieszkalnych, co będzie z kolei efektem zawiązania miejskiej spółki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). To wszystko jest, nomen omen, bardzo budujące, bo tworzymy pewien pakiet pomocowy dla tych rodzin, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się starać o kredyt bankowy – dodaje prezydent Jacek Sutryk.

Dużym atutem osiedla Leśnica IX będzie jego otoczenie. Powstanie bowiem w sąsiedztwie Parku Leśnickiego i Lasu Mokrzańskiego. Zieleń na osiedlu zostanie zaś urządzona według koncepcji specjalistów w zakresie architektury krajobrazu i dendrologii. Projektanci sięgnęli po nietypowe rozwiązania, by stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.

– Fragmenty zieleni na parkingach zaprojektowano jako zagajniki z gęsto posadzonych drzew, które będą tworzyły efekt plastra lasu. Powstaną też zagajniki bukowe, bo ten gatunek drzew świetnie rośnie w dużym zagęszczeniu, na wilgotnym i gliniastym podłożu. Tego typu „lasy w doniczce” powinny dawać mieszkańcom osiedla sporo cienia i komfortowe warunki odpoczynku – wyjaśnia Joanna Ways, architekt krajobrazu i specjalistka ds. zieleni z firmy „Zieleń Wokół Nas”, która pracowała nad urządzeniem zieleni na nowym osiedlu TBS-u Wrocław.

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław w skrócie to:

  • 12 budynków,
  • 301 mieszkań na wynajem,
  • 10 lokali usługowych na wynajem,
  • koszt inwestycji: ok. 81,5 mln zł,
  • 259 drzew, 4883 krzewy na terenie osiedla Leśnica IX,
  • 379 miejsc parkingowych na terenie osiedla,
  • 50 drzew i 300 m.kw. krzewów na okolicznych osiedlach TBS Wrocław w Leśnicy,
  • projektant: firma ATD Architekci z Wrocławia,
  • opieka dendrologiczna: firma „Zieleń Wokół Nas” sp. z o.o. z Wrocławia.

 

Wizualizacje: TBS Wrocław