Jak co roku, Zarząd Dróg i Utrzymania miasta ogłosił przetarg na obsługę, eksploatację i konserwację oświetlenia gazowego na terenie Ostrowa Tumskiego. Zwycięska firma wyznaczy również swojego przedstawiciela, który będzie pełnił funkcję słynnego wrocławskiego latarnika.

Najważniejszym elementem zamówienia jest obowiązek codziennego zapalania i gaszenia 98 latarń przez pracownika noszącego ściśle określony strój. Odziany w pelerynę i cylinder Latarnik przyciąga uwagę przechodniów podczas porannych i wieczornych obchodów. Warto zaznaczyć, że latem zaczyna on pracę o godz. 2:45 (gaszenie), a kończy o godz. 20:45 (zapalanie). Lampy są zawieszone na wysokości przeważnie ok. 3 metrów, jednak niektóre wiszą na wysokości ponad 4 metrów – wyjaśnia ZDiUM.

Wytyczne związane z wymaganym strojem Latarnika są szczegółowo opisane. Osoba pełniąca tę funkcję powinna nosić czarny cylinder w stylu kominiarskim, czarną dwuczęściową pelerynę z lamówkami w kolorach wrocławskiej flagi – czerwonym i żółtym, spodnie w ciemnym kolorze oraz czarne skórzane buty, które powinny być zawsze idealnie czyste.

Głównym zadaniem Latarnika jest codzienna opieka nad oświetleniem gazowym. Codzienne przeglądy oraz prowadzone prace konserwacyjne i naprawcze pozwalają utrzymać sprawność tej unikatowej w skali kraju infrastruktury.

Godziny pracy Latarnika wyznacza kalendarz oświetleniowy. Ilość godzin świecenia jest w poszczególnych miesiącach zróżnicowana, a ich roczna suma wynosi 3900 godzin.

Foto: Miejsca we Wrocławiu