Wrocławski ogród zoologiczny prosi o pomoc w znalezieniu imienia dla wyjca czarnego, który przyszedł na świat 7 kwietnia 2022 roku. Jest to wyjątkowy gatunek małp, dla którego charakterystyczne są poranne i wieczorne śpiewy niosące się na odległość nawet kilku kilometrów. 

Wyjec czarny to jeden z symboli Ameryki Południowej. Mieszkańcy tego kontynentu czcili tę małpę jako bóstwo Majów,  był także symbolem pisarzy i rzeźbiarzy. Pomimo szerokiego zasięgu występowania , obecności w licznych rezerwatach przyrody w kilku krajach i adaptacji do zmodyfikowanych siedlisk, wyjec czarny jest uważany za gatunek bliski zagrożenia wyginięciem ze względu na spadek liczebności populacji o 25-30% w ciągu 36 lat (trzy pokolenia). Za przyczyny takiego stanu rzeczy podaje się przede wszystkim utratę siedlisk, nadmierne polowania i podatność tego gatunku na choroby zakaźne jak np. żółta febra.

Wyjec czarny jest gatunkiem najbardziej aktywnym rankiem i o zmierzchu. Nazwa wyjec pochodzi od charakterystycznych dźwięków wydawanych przez te małpy, które za pomocą donośnego ryku oznaczają swoje terytorium, najczęściej o świcie. Markowanie terytorium głosem ma za zadanie informowanie innych grup wyjców o swojej pozycji, aby zachować dystans między nimi. Głos wyjców niesie się na odległość od 1 do 2 kilometrów.

Wyjec czarny występuje w lasach deszczowych środkowej Ameryki Południowej, począwszy od wschodniej Boliwii, południowej Brazylii, Paragwaju i północnej Argentyny. Prowadzi typowo nadrzewny tryb życia, preferuje wyższe partie lasu, gdzie zwierzęta te czują się bezpiecznie. Wyjec czarny wręcz unika schodzenia na ziemię, stąd w ZOO we Wrocławiu gatunek ten posiada unikatowy wybieg zewnętrzny, złożony z drzew połączonych drabinkami, zabezpieczony jedynie pastuchami elektrycznymi poniżej drabinek. Wyjce czarne potrafią pływać, na drzewach poruszają się na czterech kończynach, często w poruszaniu pomagając sobie ogonem.

7 kwietnia 2022 roku we wrocławskim zoo urodził się najmłodszy w stadzie wyjec czarny, któremu nie nadano jeszcze imienia. W związku z tym ogród zoologiczny poprosił o pomoc – każdy, kto ma pomysł na imię dla malucha, może skomentować post na profilu facebookowym ZOO Wrocław i podać swoją propozycję. Ważne, aby imię odnosiło się do regionu, z którego pochodzą wyjce, czyli Ameryki Południowej.

Pomagaliście nam z imionami dla tygrysów, leniwców, polatuchy, myszojelenia, pancernika, kuskusa niedźwiedziego i wielu innych gatunków z naszego ZOO. Tym razem również potrzebujemy Waszej pomocy – zachęca Zoo Wrocław.

 

Foto: Facebook/Zoo Wrocław