W poniedziałek (6 maja) na Sołtysowicach odbyły się uroczystości związane z uhonorowaniem tych, którzy doświadczyli tragedii wojny w przymusowym obozie pracy Burgweide. Skwer upamiętniający ofiary obozu powstał dzięki wrocławskiemu Oddziałowi IPN – jego przedstawiciele kilka miesięcy temu zawnioskowali o to do władz miejskich Wrocławia.
Wyburzanie baraków na terenie dawnego niemieckiego obozu pracy przymusowej Arbeitslager Burgweide rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Zorganizowano wtedy konferencję prasową, której uczestnicy zadeklarowali, że będą walczyć o to, by miejsce zostało godnie upamiętnione.
– Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tutaj skwer pamięci. Ma być to teren zielony, wewnątrz zabudowy. Deklarujemy przy współpracy z władzami miejskimi chęć pomocy upamiętnienia tego szczególnego miejsca. Chcemy jednak, aby było to miejsce pamięci wszystkich obozów, jakie działały na terenie Wrocławia – mówił wtedy naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa we Wrocławiu Wojciech Trębacz.
Uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miejską Wrocławia 18 kwietnia bieżącego roku. Dzięki temu zrealizowany został jeden z zapisów listu intencyjnego podpisanego we wrześniu ubiegłego roku przez Gminę Wrocław oraz Instytut Pamięci Narodowej.
W poniedziałek (6 maja) oficjalnie otwarto skwer Ofiar Obozu Burgweide.
– Burgweide to miejsce-symbol. To miejsce, w którym kilkanaście tysięcy cudzoziemskich robotników przymusowych, w tym kilka tysięcy Polaków, doczekało końca wojny. W mieście działania wojenne ustały, Festung Breslau skapitulowała, a nad obozem Burgweide zawisła m.in. polska flaga uszyta potajemnie przez jedną z osadzonych w obozie kobiet. Pamiętając o tym, co w naszym mieście wydarzyło się 6 maja 1945 roku, chcemy w sposób szczególny uhonorować ofiary niemieckich obozów pracy, jakie w czasie wojny mieściły się na terenie dzisiejszego Wrocławia – powiedział dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu.
Arbeitslager Burgweide był największym obozem przejściowym oraz obozem pracy przymusowej w Breslau w latach 1940–1945. Mieścił się na terenie dzisiejszego osiedla Sołtysowice, między ulicą Sołtysowicką (Dorpaterstrasse) i aleją Poprzeczną (Quer-Allee).
Foto: mat. IPN Wrocław