We Wrocławiu rozpoczyna się nabór na miejsca w żłobkach, które zwolnią się od 1 września 2024 roku. W siedemnastu miejskich placówkach zwolni się 1300 miejsc, natomiast ponad 2200 dzieci przyjmą niepubliczne placówki z miejskim dofinansowaniem.
– We Wrocławiu rodzice mogą starać się przyjęcie dziecka do 17 publicznych żłobków, 111 placówek prywatnych, dofinansowywanych przez miasto oraz 15 dziennych opiekunów – przypomina Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia UMW.
Rekrutacja
We Wrocławiu rekrutacja do żłobków prowadzona jest w sposób ciągły, co oznacza, że wnioski o przyjęcie można składać przez cały rok i na bieżąco przydzielane są dzieciom miejsca. Wyjątkiem jest okres wiosenno-letni. Wtedy jednocześnie przydzielana jest duża liczba miejsc, które zostaną zwolnione od września, przede wszystkim przez dzieci idące do przedszkoli i zmieniające grupy w żłobkach. Rekrutacja obejmuje żłobki miejskie, prywatne z dofinansowaniem z Urzędu Miasta oraz opiekunów dziennych.
Ważne terminy
Aby sprawnie przeprowadzić nabór do żłobków, system rekrutacyjny musi zostać zaktualizowany, stąd wystąpią trzy krótkie przerwy w jego działaniu.
- Pierwsza przerwa: 14 maja – 29 maja 2024 r.
Pierwsza przerwa będzie przeznaczona na aktualizację danych – wprowadzanie do systemu informacji o wolnych miejscach i przypisywaniu oczekujących dzieci do poszczególnych grup wiekowych.
29 maja rodzice zobaczą w systemie liczbę miejsc wolnych na 1 września oraz swoją pozycje na liście oczekujących.
Od 29 maja do 5 czerwca 2024 r. system zostanie udostępniony dla rodziców/ opiekunów.
W tym czasie będzie możliwość składania wniosków oraz dokonywania zmian w złożonych wnioskach przez rodziców/prawnych opiekunów.
- Druga przerwa: 6 czerwca – 20 czerwca 2024 r
6 czerwca wstrzymana zostanie możliwość logowania się do systemu po raz drugi. W tym czasie system będzie przydzielał miejsca oczekującym w taki sposób, by jak największa liczba dzieci została zakwalifikowana.
Wyniki kwalifikacji będą znane 20 czerwca 2024 r. – do 3 lipca rodzice będą mieli czas na złożenie dokumentów i podpisanie umowy.
Do 3 lipca rodzice muszą złożyć dokumenty i podpisać umowę. Wnioski rodziców, których dzieci nie dostały się do żłobków, przechodzą do rekrutacji ciągłej (na koncie rodzica zostanie umieszczona odpowiednia informacja).
- Trzecia przerwa: 4 lipca – 5 lipca 2024 r.
To ostatnia przerwa w działaniu systemu rekrutacyjnego. W pierwszej połowie lipca system wróci do trybu rekrutacji ciągłej.
Rekrutacja ciągła
Od 5 lipca powróci tryb rekrutacji ciągłej.
Inwestycje
Od 2019 roku we Wrocławiu wybudowane zostały dwa nowe żłobki: przy ul. Sygnałowej na Jagodnie, który otrzymał tytuł najbardziej innowacyjnego żłobka w Polsce i przy ul. Sołtysowickiej. Gruntownie przebudowane zostały dwie kolejne placówki: przy ul. Dokerskiej na Kozanowie i przy ul. Krowiej. W sumie inwestycje żłobkowe kosztowały miasto ponad 52 mln złotych.
– Nadal zamierzamy zwiększać dostępność do opieki nad dziećmi do lat 3, budując żłobki na rozbudowujących się wrocławskich osiedlach. Takie placówki powstaną na Muchoborze Wielkim dla blisko 200 dzieci czy na Praczach Odrzańskich, także dla blisko dwustu maluchów – informuje Joanna Nyczak.
97,6 mln zł – tyle w tym roku wyda Wrocław na opiekę nad dziećmi do lat 3. To kwota przeznaczona między innymi na finansowanie i dofinansowanie ponad 6 tys. miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz miejsc u opiekunów dziennych.
Foto: mat. prasowe UMW