Pierwsza próba sprzedaży wrocławskiego Dworca Nadodrze została podjęta w 2016 roku, jednak przetarg nie został rozstrzygnięty. W listopadzie 2021 roku ogłoszono kolejny konkurs ofert, a obiekt ostatecznie zyskał nowego właściciela. Choć postępowanie przetargowe zakończono w styczniu 2022 roku, nabywca został ujawniony dopiero teraz.

Zwycięzcą przetargu ogłoszonego przez Polregio została firma DL Invest Group z Katowic. Jest to inwestor działający na rynku nieruchomości komercyjnych, takich jak centra logistyczne, centra czy parki handlowe.

Nowy właściciel Dworca Nadodrze wszedł w posiadanie nieruchomości o powierzchni 11 919 mkw, w której skład wchodzą m. in.:

  • budynek dworca kolejowego, wzniesiony w 1868 roku,
  • budynek z wiatą, wzniesiony w 1921 roku,
  • budynek spedycji towarowej, wzniesiony w 1921 roku.

Plany inwestycyjne związane z wrocławskim dworcem nie są jeszcze znane.

Dworzec Nadodrze powstał w 1868 roku, co pozwoliło na utworzenie nowej trasy kolejowej z Wrocławia na Górny Śląsk przez Oleśnicę. W krótkim czasie dworzec ten udało się połączyć linią kolejową z centrum miasta. Dworzec Nadodrze zaczęto modernizować w 1912 roku, a przebudowę tunelów i peronów dokończono po I wojnie światowej. Dworzec ten był także pierwszym dworcem po II wojnie światowej, który mógł przyjmować pociągi z kierunków wschodnich. Co najważniejsze, Nadodrze to drugi obok Głównego XIX-wieczny wrocławski dworzec, który funkcjonuje do dziś i zatrzymują się na nim pociągi prawie wszystkich przewoźników świadczących usługi przewozów pasażerskich na Dolnym Śląsku.

Więcej ciekawych informacji o wrocławskich dworcach można przeczytać w poniższym artykule:

Poznaj historię wrocławskich dworców z XIX wieku.

 

Foto: Zbiory Fotopolska