Nieopodal Wieży Ciśnień przy ul. Sudeckiej, OKRE Development zrewitalizuje historyczne budynki i uzupełni je nową zabudową, w ramach „przywracania do miasta” terenu po byłym Szpitalu Kolejowym. Znajdą się tu głównie apartamenty, całość dopełni funkcja biurowo-usługowa. Unikatowy projekt w skali całego Wrocławia wypełni lukę segmentu apartamentów premium na południu miasta.

Nowy plac miejski, restauracje, sklepy a w pobliżu 3 parki

Inwestor zakłada realizację projektu mieszkaniowego z usługami na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Sudecką, Sztabową i aleją Wiśniową. Po sąsiedzku, od strony północno-zachodniej, znajduje się jedynie Kościół św. Augustyna.

– Jest to jeden z nielicznych projektów we Wrocławiu, gdzie jako inwestor mamy możliwość zaplanować nieomal cały kwartał o powierzchni prawie 2,5 hektarów, pełen zieleni i starych drzew. Takich lokalizacji, szczególnie na południu Wrocławia i blisko centrum, po prostu już więcej nie ma mówi Agata Tomicka-Stisz, Dyrektor Sprzedaży w OKRE Development.W ramach Sudei obok apartamentów zaprojektowaliśmy obiekty usługowe zlokalizowane wokół publicznie dostępnego placu. Na przykład jeden z obiektów komercyjnych przeznaczony będzie w całości pod restaurację z letnim tarasem. Chcielibyśmy, aby nasz projekt żył o każdej porze dnia i przyciągał swoją ofertą mieszkańców całej dzielnicy. Taki pomysł już raz się powiódł za sprawą istniejącej tutaj przez kilka lat restauracji AULA dodaje Agata Tomicka-Stisz.

W kompleksie powstaną także biura, a w lokalach handlowych na parterach i wokół wewnętrznego placu miejskiego swoje miejsce znajdą np. butiki lokalnych projektantów i artystów.

– Teren ten nabyliśmy w drodze przetargu w 2018 roku. Część budynków byłego Szpitala Kolejowego przekształciliśmy tymczasowo na funkcje biurowe i gościliśmy tu, przez niemal 5 lat, ponad 80 różnych firm. Teraz czas na realizację docelowego planu – wyróżniającego się pod wieloma względami projektu apartamentowego z towarzyszącymi mu funkcjami usługowymi podsumowuje Agata Tomicka-Stisz.

Sudea zlokalizowana jest zaledwie 12 minut od centrum Wrocławia, a w mniej niż kwadrans można stąd dotrzeć spacerem aż do 3 okolicznych parków – Południowego, Skowroniego i Andersa.

Docelowo 11 budynków i niemal 250 apartamentów

Realizacja całej inwestycji podzielona została na etapy. W pierwszej fazie oddane zostaną 3 budynki: 2 zrewitalizowane, poddane szczegółowemu odnowieniu i przebudowie usuwającej powojenne nadbudowy – Sudecka 96 i Sudecka 96A („I” i „J”), z 59 apartamentami i całkowicie nowy budynek – Sudecka 94 z zaledwie 27 apartamentami, który powstanie w centralnej części kwartału. Za kompletny projekt urbanistyczny i architektoniczny odpowiadała wrocławska pracownia Maćków.

– Mieliśmy na warsztacie bardzo ciekawy teren, z już istniejącymi zabudowaniami i ogrodem ze starodrzewiem z około 100-letnimi dębami. Unikat na skalę miasta. Całość musieliśmy zinwentaryzować, połączyć i dokomponować m.in. nowe zabudowania mówi Zbigniew Maćków z Pracowni Projektowej Maćków.

Całość odbywała się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Sam etap projektowania trwał ponad 2 lata.

– Mnóstwo architektonicznych „smaczków” – kamienne gzymsy i zworniki, kartusze i kamienne tablice, ceglane elewacje czy krenelaże w otaczających murach – wszystkim tym elementom zostanie przywrócony dawny blask. Inwestorowi i nam zależało na uwypukleniu tych zabytkowych detali. Do tego zupełnie nowe 3 budynki, które muszą pasować i wpisać się w zastany już ogród, tak by całe założenie było spójne, ale też otwarte i przyjazne dla wszystkich dodaje Zbigniew Maćków.

Nowy budynek, zlokalizowany w centrum całego kwartału będzie wyróżniać się nowoczesną bryłą, przeszkleniami i osadzeniem w ogrodzie. Strefy półprywatne i publiczne oddzielone zostaną od części prywatnych poprzez zróżnicowanie wysokości terenu, murki oporowe i nowe nasadzenia. Inwestor zapowiada, że nie zamierza tworzyć kolejnego zamkniętego osiedla.

Ponadprzeciętne apartamenty – wysokości we wnętrzach i klimatyzacja

Wielu wrocławian mogło zobaczyć już wcześniej wnętrza rewitalizowanych obecnie budynków, odwiedzając organizowane tu wydarzenia takie jak Festiwal Sztuki Współczesnej Survival, Wrocławska Noc Literatury czy cykl koncertów Overtone.

– Jako inwestor wspieramy lokalną kulturę i sztukę, a przy okazji wydarzeń artystycznych zapraszaliśmy gości do naszych wnętrz kilkukrotnie. Efekt zawsze był podobny – zachwyt przestrzenią i parkowym starodrzewiem w ogrodzie. Niewątpliwym atutem historycznych budynków jest wysokość wnętrz sięgająca do ponad 4m. Również w nowo projektowanym budynku wysokości przekroczą 3m mówi Agata Tomicka-Stisz z OKRE.

Większość apartamentów będzie mieć możliwość podłączenia klimatyzacji. Oczywiście w budynkach powstaną także eleganckie strefy wejściowe, nowoczesne windy i garaż podziemny. Z uwagi na wyjątkową lokalizację oraz segment projektu, apartamenty w Sudei będą jednymi z najdroższych w całym mieście. Ceny zaczynają się od 19.800 zł/m2, a kończą na 33.000 zł/m2 w przypadku unikatowych, ponad 200-metrowych penthouse’ów na najwyższych kondygnacjach z ogromnymi przeszkleniami, prywatnymi tarasami i widokiem na ogród.

 

Realizacja już się rozpoczęła. Trwają prace budowlane przy wspomnianych pierwszych 3 budynkach kompleksu. Sudea powstawać będzie w etapach przez kilka lat, tworząc docelowo nowy fragment miasta z lokalnym centrum spotkań, w miejscu które dotąd było niedostępne dla większości wrocławian.

 

Wizualizacje: mat. inwestora
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy.