Pod koniec kwietnia 2021 roku, do wrocławskiego magistratu wpłynął wniosek o pozwolenie na wyburzenie Solpolu. Pismo złożyła spółka Polsat Nieruchomości, właściciel nieruchomości przy ul. Świdnickiej 21-23. Na rozbiórkę słynnego domu towarowego nie zgadzają się wrocławianie, a liczba ich podpisów pod petycją w tej sprawie wciąż rośnie.

Zdania mieszkańców na temat Solpolu są podzielone, jedni uważają go za perełkę architektury, inni uważają, że odstrasza swoim wyglądem. Z inicjatywy tych pierwszych został nawet złożony wniosek o uznanie budynku za zabytek, jednak Wojewódzka Konserwator Zabytków uznała, że Solpol nie przedstawia wartości historycznej, w związku z czym jej decyzja w tej kwestii była negatywna. W związku z negatywną decyzją Ministerstwa Kultury, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia złożyło odwołanie do Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie toczy się sprawa, a do momentu jej rozstrzygnięcia rozbiórka Solpolu będzie wstrzymana.

Kilka dni temu powstała również petycja o objęcie ochroną budynku Domu Handlowego Solpol przy ulicy Świdnickiej 21-23 we Wrocławiu oraz zawieszenie postępowania w sprawie wydania przez władze miasta pozwolenia na rozbiórkę budynku. Jak pisze jej autor:

„Spacer ulicą Świdnicką jest w stanie zobrazować tak turystom, jak i samym Wrocławianom znaczną część historii miasta na przykładach wybitnej architektury. Sam budynek Solpolu pojawia się w publikacjach o polskiej architekturze jako najbardziej wyrazisty przykład postmodernizmu. Odwaga, śmiałość, różnorodność to wartości łączące Solpol i Wrocławian. Budynek oddaje charakter miasta i jego mieszkańców. To nasza tożsamość, to część współczesnego Wrocławia. To ważny ślad historii, który wrósł w krajobraz ulicy Świdnickiej i powinien pozostać jako ważny punkt na mapie Wrocławia.”

Dokument, pod którym podpisało się już ponad 600 osób, zawiera także apel do Prezydenta Wrocławia oraz Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, „by przyczynili się do ochrony dziedzictwa narodowego i kontynuowali ideę Wrocławia jako miasta – Europejskiej Stolicy Kultury, która łączy w sobie wschód z zachodem, która posiada ikoniczne symbole, która poprzez wyjątkowość zabudowy zrzeszała do miasta licznych turystów chcących zobaczyć architekturę na światowym poziomie. Architekturę, do której również niewątpliwie należy Dom Handlowy Solpol”.

Przypominamy również krótką historię postmodernistycznego budynku. Projekt domu towarowego Solpol I przy ulicy Świdnickiej powstał w 1992 roku za sprawą zespołu architektów pod kierownictwem Wojciecha Jarząbka. Prace budowlane trwały w latach 1992-1993. Swoją nazwę budynek zaczerpnął od firmy, której właściciel, Zygmunt Solorz-Żak, był m.in. odpowiedzialny za powstanie telewizji Polsat. Solpol został oficjalnie otwarty 6 grudnia 1993 roku. Otwarcie było relacjonowane przez wrocławskie media i cieszyło się dużym zainteresowaniem, przede wszystkim dlatego, że nowy dom towarowy wyróżniał się nowoczesnością na tle innych, wrocławskich budynków przeznaczonych temu celowi.

Choć w pierwszych latach funkcjonowania Solpol cieszył się dużą popularnością i był często odwiedzany przez mieszkańców Wrocławia, znacznie stracił na znaczeniu w XXI wieku. Wrocławianie zaczęli robić zakupy w nowopowstających galeriach handlowych, a najemcy zaczęli opuszczać Solpol, ponieważ wynajmowanie powierzchni handlowej w tym miejscu stało się dla nich nierentowne. W ten sposób budynek opustoszał.

Pełna treść petycji online, jest dostępna TUTAJ.

 

Foto: Zbiory Fotopolska