Most Zwierzyniecki zostanie odświeżony. ZDiUM przygotowuje się właśnie do przetargu na to zadanie. Przeprawa zostanie dokładnie wyczyszczona i odnowiona, pokryta nową warstwą antykorozyjną, remont przejdą też chodniki.

Konstrukcja stalowa i kamienna zostanie poddana czyszczeniu, renowacji a na koniec zabezpieczona nowymi powłokami. Zmieni się także sama nawierzchnia chodników. Asfalt zastąpią płyty granitowe. Wszystkie prace mają odbyć się bez wyłączenia obiektu z ruchu, bo część drogowo-tramwajowa nie jest przewidziana do remontu w tym etapie. Piesi i rowerzyści podczas robót będą korzystać z chodnika po jednej stronie. Prace przy konstrukcji poprzedzą badania, które pomogą ustalić kolor z 1897 roku.

Inwestycja jest planowana na 12 miesięcy. Przetarg na renowację przeprawy ma zostać ogłoszony jeszcze w lipcu 2020 r.

We Wrocławiu realizowanych jest kilka dużych inwestycji mostowych. W tym momencie przebudowywane są mosty Pomorskie. Inwestycja kosztuje około 70 milionów złotych. ZDiUM buduje przeprawę dla pieszych na al. Jana III Sobieskiego. Na początku roku zakończył się remont mostu Tumskiego. Spółka Wrocławskie Inwestycje podpisała również umowę na projekt i budowę nowych mostów Chrobrego.

Most Zwierzyniecki jest najstarszą przeprawą z ruchem kołowym i tramwajowym we Wrocławiu. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozpoczął przygotowania do jego renowacji.

Tekst: Grzegorz Szein
Foto: Zbiory Fotopolska