Pierwsze ogródki warzywne przy wrocławskich szkołach powstały na początku 2021 roku. Od tego czasu przy różnych placówkach oświatowych udało się stworzyć ponad 20 ogródków, o które w okresie wiosenno-letnim dbają uczniowie. Wszystko to w ramach projektu FoodSHIFT 2030, promującego innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego systemu żywnościowego.
– Kolejne cztery ogródki warzywne powstały przy przedszkolach w zeszłym roku. Oczywiście pora roku nie sprzyja ich zagospodarowaniu przez dzieci, ale już wiosną na pewno o nie zadbają i posadzą warzywa, zioła i kwiaty – drzewka i owoce już rosną. Z rozmów w placówkach wiemy, że dzieci uwielbiają dbać o swoje małe ogródki i obserwować efekty swojej pracy – zapewnia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Do budowy ogródków wykorzystano materiały biodegradowalne, a także pochodzące z recyklingu. Szczególną uwagę przy tych realizacjach zwraca się też na błękitno-zielone rozwiązania. W nowych ogrodach warzywnych nie zabraknie krzewów i drzew owocowych. Zioła i warzywa będą rosły przy wykorzystaniu metody upraw współrzędnych, z wykorzystaniem różnych form zagospodarowania – czasami będą to płaskie grządki, a innym razem rabaty wyniesione czy hydroponika.
Ogródki to jeden z elementów unijnego projektu FOODSHIFT 2030, którego głównym celem jest promowanie lokalnego rolnictwa i ekologicznej żywności. Od początku trwania projektu we Wrocławiu powstały 24 ogrody warzywne przy placówkach oświatowych.
Foto: mat. UMW