Nawet kilkadziesiąt tysięcy osób może przyjechać do Wrocławia, uciekając przed rosyjską inwazją. Kluczowym elementem wsparcia, oprócz bezpiecznego noclegu, jest nauka języka polskiego. W związku z tym, trzy wrocławskie instytucje postanowiły realizować bezpłatne lekcje polskiego.

Kampania społeczna Wrocław na językach świata prowadzona jest przez Wrocławskie Centrum Integracji. W ramach kampanii spotykają się ze sobą Polacy (wolontariusze) i obcokrajowcy. Wrocławskie Centrum Integracji oferuje podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego, a tandemy spotykają się w udostępnionych nieodpłatnych miejscach. Nauczycielami – wolontariuszami są mieszkańcy Wrocławia, którzy cotygodniowo poświęcają czas na 1 lub 2 spotkania (1-2-godzinne), poświęcone nauce języka polskiego przydzielonej osobie/osobom z Ukrainy.

Tandemy spotykają się w udostępnionych nieodpłatnie miejscach, takich jak: biblioteki miejskie, kawiarnie, siedziby jednostek miejskich. Korzystanie z tych miejsc, wiąże się z koniecznością dostosowania się do wskazanych dni i godzin. Obecnie zajęcia prowadzone są w 62 miejscach, ale lista jest aktualizowana. Mapę można znaleźć na stronie internetowej wnjs.pl. W bezpłatnych lekcjach polskiego od 2016 roku uczestniczyło ponad 3 tys. osób, korzystając z pomocy ponad tysiąca stu wolontariuszy.

Chętni do nauki, proszeni są o wejście na stronę internetową WNJS, która prowadzona jest również w języku ukraińskim. Tam należy kliknąć w zakładkę „rejestracja” i wypełnić specjalny formularz. To samo dotyczy kandydatów na wolontariuszy. Uwaga! W programie mogą uczestniczyć jedynie osoby pełnoletnie.

Zapisy za pośrednictwem maila: wnjs@wci.wroclaw.pl oraz pomagamyukrainie@wci.wroclaw.pl

Wrocławskie Centrum Integracji pilnie poszukuje też dodatkowych wolontariuszy. Ze względu na trudności komunikacyjne (Ukraińcy zgłaszający chęć nauki najczęściej posługują się jedynie językiem ukraińskim), preferowani są wolontariusze posługujący się np. językiem rosyjskim/ukraińskim).

„Rozmawiamy po polsku” – Wrocławski Instytut Kultury i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza dzieci i młodzież – dla których język polski nie jest językiem ojczystym – na cykl sześciu bezpłatnych spotkań, które poprowadzą nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać z rówieśnikami w języku polskim, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu.

Zajęcia odbywają stacjonarnie w czterech grupach:

  • pierwsza to dzieci w wieku 10-14 lat – zajęcia będą odbywały się we wtorki o godz. 17.00 na ul. Michała Śniegockiego 15, 52-403 Wrocław, początek zajęć: 08.03.2022,
  • druga to dzieci w wieku 10-14 lat – zajęcia będą odbywały się we czwartki o godz. 17.00 w CAL Borek Wrocław, ul. Powstańców Śl. 210-218, Wrocław, początek zajęć: 03.03.2022,
  • trzecia to młodzież w wieku 15-18 lat – zajęcia będą odbywały się w poniedziałki o godz. 16:00 we Wrocławskim Instytucie Kultury, BARBARA przy ul. Świdnickiej 8B, 50-067 Wrocław, początek zajęć: 07.03.2022,
  • czwarta to młodzież w wieku 15-18 lat – zajęcia będą odbywały się w poniedziałki o godz. 17:10 we Wrocławskim Instytucie Kultury, BARBARA przy ul. Świdnickiej 8B, 50-067 Wrocław, początek zajęć: 07.03.2022.

Każda osoba może uczestniczyć w zajęciach tylko jednej grupy.

Zapisy na stronie internetowej [KLIKNIJ]. Kontakt: anna.ducka@wcrs.wroclaw.pl

Zajęcia polskiego z Fundacją Hobbit, która na co dzień organizuje czas wolny dla dzieci i młodzieży. Teraz wolontariusze prowadzą dla nich darmowe zajęcia z języka polskiego. Lekcje odbywają się w grupach, w budynku fundacji przy pl. Św. Macieja 5a. Z zajęć mogą skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dzieckiem. Lekcje prowadzone są przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych z Ukrainy.

Lekcje odbywają się w grupach w budynku fundacji przy pl. Św. Macieja 5a. Z zajęć mogą skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dzieckiem. Lekcje prowadzone są przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych z Ukrainy.

Zapisy telefonicznie pod numerem tel. 71 321 01 77 w godz. 14.30-20:00.

 

Foto: Pixabay