O postępach prac na terenie rewaloryzowanego Bastionu Sakwowego informujemy na bieżąco. Na początku stycznia rozpoczęło się odkopywanie pomieszczeń pod serlianami, jednak nie trafiono tam na żadne sensacyjne odkrycia. Aktualnie trwają prace konstrukcyjne m.in. przy budowie nowych schodów. Zakończenie remontu planowane jest na IV kwartał 2023 roku.

Wykonawca prowadzi obecnie prace konstrukcyjne m.in. przy budowie nowych schodów. Rozpoczęliśmy także stawianie nowych słupów w pawilonie perystylowym. Będą wzorowane na tych z pierwotnego projektu bastionu. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków i projektanta zachowujemy nieckę historycznej fontanny odkrytej pod posadzką. Trwają prace przy sztukaterii znajdującej się przy kolumnadzie. Krajobraz na budowie jest jeszcze księżycowy, ale robota wre na wielu frontach – informują Wrocławskie Inwestycje.

Inwestycja prowadzona na terenie Bastionu Sakwowego jest współfinansowana z Polskiego Ładu, a jej koszt to blisko 27 mln zł. Nadzoruje ją Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków wykonuje wrocławska firma Castellum.

Główne zadania w ramach odnowy historycznego miejsca to:

  • Rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 m2. W tym zadaniu przewidziane jest m.in. renowacja elewacji, odrestaurowanie sali kolumnowej o pow. 200 m2, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni.
  • Rewaloryzacja kolumnady – powierzchnia zabudowy 375 m2. Prace będą toczyć się zarówno w części podziemnej (kawiarnia, bufet, sanitariaty), jak i w części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowych oświetleń z balustradami i tarasu z kolumnadą).
  • Rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu (odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu). Co ważne, wprowadzona zostanie także zieleń ozdobna. Ponadto, nie zabraknie oświetlenia placu, ławek i koszy na śmieci, a w ostatnim etapie odrestaurowana zostanie alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi, która zostanie m.in. oświetlona.

 

Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje