Na terenie słynnego podwórka, gdzie elewacje budynków zdobią kolorowe neony, powstaje mural ekologiczny Drzewo Życia. Autorką dzieła jest malarka, performerka i aktywistka – Ewa Ciepielewska.

Mural Drzewo Życia powstaje na ścianie budynku Studio BWA Wrocław. Jest to przykład realnej zmiany w przestrzeni publicznej, który możemy zrealizować w trosce o środowisko i jakość powietrza. Symboliczne drzewo namalowane na powierzchni 135 metrów kwadratowych będzie oczyszczało powietrze, tak jak zrobiłby to dorodny las o tej samej powierzchni, co najmniej przez dziesięć lat.

Farby włoskiej firmy użyte do jego wykonania zawierają dwutlenek tytanu, który pod wpływem światła słonecznego rozkłada m.in. spaliny z kotłów grzewczych i samochodów w obojętne związki. Wg. danych producenta mural na budynku Studio BWA Wrocław będzie neutralizował codziennie emisje 28,5 samochodów.

Ewa Ciepielewska, autorka muralu Drzewo Życia, współtworzy Grupę LUXUS, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku. Grupa zorganizowała dziesiątki wystaw, a także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki. Artystka od wielu lat zaangażowana jest w ochronę przyrody, w szczególności rzeki Wisły. Swoją współpracę z Klubem Gaja rozpoczęła w latach 90.

Otwarcie muralu odbędzie się 12 czerwca, godz. 18.00 podczas Święta Podwórka Ruska 46. Wydarzeniu towarzyszyć będzie sadzenie roślin i działanie performatywne.

 

Źródło: Klub Gaja