W połowie stycznia informowaliśmy o pracach przy detalach, trwających aktualnie na terenie historycznego obiektu. We współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wybrano również kolory farb, które pokryją ściany i poszczególne zdobienia na kolumnadzie. Prace malarskie już się rozpoczęły i można podziwiać ich pierwsze efekty. Planowany termin zakończenia inwestycji to marzec bieżącego roku.

Wykorzystując dobrą pogodę, rozpoczęliśmy prace malarskie na Bastionie Sakwowym. Na początku malujemy kasetony na kolumnadzie i w pawilonie perystylowym. Podczas tej wielkiej inwestycji przeprowadziliśmy badania archeologiczno-konserwatorskie. To właśnie efekt badania stratygraficznego pozwoliły odtworzyć kolorystykę poszczególnych elementów tego zabytkowego obiektu – wyjaśnia prezydent Wrocławia.

Ustalone kolory są dosyć jaskrawe, zbliżone do tych, jakie można było podziwiać na terenie Bastionu w XIX wieku. Jednocześnie trwają prace wykończeniowe w obiekcie – wykonawca montuje oświetlenie, układa płytki, a także przywraca sztukaterię w Pawilonie Perystylowym.

Inwestycja jest współfinansowana z Polskiego Ładu, a jej koszt to ponad 27 mln zł. Nadzoruje ją Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków wykonuje wrocławska firma Castellum. Planowany termin zakończenia prac to marzec 2024 roku.

Foto: mat. prasowe