Pierwsze prace na terenie Bastionu Sakwowego ruszyły w kwietniu 2022 roku, zatem rewitalizacja tego historycznego miejsca trwa już ponad 20 miesięcy. Początkowo jako termin zakończenia remontu podawano  grudzień 2023 roku, jednak ze względu na zimową aurę prace się wydłużyły, a mieszkańcy będą musieli poczekać na otwarcie przestrzeni najprawdopodobniej do wiosny bieżącego roku. Aktualnie wykonawca prowadzi prace związane z detalami, polegające m.in. na przywracaniu sztukaterii w Pawilonie Perystylowym.

Kolory farb, które pokryją ściany i poszczególne zdobienia na kolumnadzie, zostały wybrane przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Będą one dosyć jaskrawe, zbliżone do tych, jakie można było podziwiać na terenie Bastionu w XIX wieku.

Na budowę przyjechały już stylizowane lampy, z i ich montażem jeszcze chwilę poczekamy, bo najpierw musimy mieć lepszą pogodę, aby przystąpić do malowania ścian i sufitów. Zamontowaliśmy już natomiast żeliwne bariery na kolumnadzie oraz większość barier z piaskowca na kolumnadzie. Konserwatorzy od kilkunastu dni mozolnie uwijają się przy zabezpieczaniu spoin klinkierowego sklepienia w pomieszczeniach pod kolumnadą. Chcemy by tu była kawiarnia. Jednocześnie trwają prace przy wykończaniu pomieszczeń. Układamy glazurę w kuchni i toaletach, montujemy instalacje elektryczne, sanitarne – relacjonuje spółka Wrocławskie Inwestycje.

Przypominamy, że trwa jeszcze przetarg dotyczący możliwości wynajmu dwóch lokali z tarasem na terenie Bastionu Sakwowego. Łącznie do dyspozycji najemcy będzie ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni. Wywoławczy czynsz miesięczny ustalono na 29900,00 złotych netto. Kwota wadium jest taka sama.

Roboty na placu z fontanną będą kontynuowane, gdy poprawi się pogoda. Ostatnim krokiem na tym etapie inwestycji będzie wykonanie nasadzeń. Planowany termin zakończenia prac to marzec 2024 roku.

Inwestycja jest współfinansowana z Polskiego Ładu, a jej koszt to ponad 27 mln zł. Nadzoruje ją Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków wykonuje wrocławska firma Castellum.

 

Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje