We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie sześciu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.
1.) „Fantastyczne Zwierzęta” – wystawa prac z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
W ramach współpracy NFM z instytucjami i galeriami sztuki, takimi jak Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki czy wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta z profesorem Piotrem Kielanem jako kuratorem, a także z indywidualnymi artystami, we foyer regularnie prezentowane są interesujące wystawy rzeźby, ceramiki, grafiki oraz malarstwa.
Tym razem w NFM pojawiła się wystawa „Fantastyczne Zwierzęta” prezentująca rzeźby wymyślonych zwierząt.
Gdzie: foyer – Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1
Kiedy: 3.02.2023–16.04.2023
2.) Mój Wrocław – bezpłatne warsztaty architektoniczne dla dzieci
– Zimową przygodę w Zamku rozpoczniemy już 11 lutego, pracując z najmłodszymi na warsztatach architektonicznych, bazujących na wystawie prac wrocławskiego fotografika Andrzeja Paluchiewicza – Mój Wrocław 60/80. Podczas warsztatów użyjemy recyklingowych materiałów do stworzenia domów, kamienic i tych wszystkich elementów bez, których miasto nie może funkcjonować. Wytyczymy drogi, mosty i postaramy się znaleźć przyjazną przestrzeń dla każdego. Warsztaty poprowadzi Ewa Sommer z Fundacji Miasto Demeter – etnolożka, ekolożka, animatorka stawiająca na pracę z dziećmi i rodzicami – piszą organizatorzy.
Gdzie: OPT Zamek, pl. Świętojański 1
Kiedy: sobota 11 lutego, godz. 11:00
3.) DOLNOŚLĄSKI TARG ROLNY – Zakochani w produktach regionalnych
– Luty…. miesiąc zakochanych. Na kilka dni przed Walentynkami zapraszamy Was na Dolnośląski Targ Rolny. Zakupicie produkty na romantyczny obiad i kolację. Znajdziecie także moc pomysłów na prezenty dla siebie i bliskich – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota 11 lutego, godz. 9:00-13:00
4.) „Jakie to amerykańskie!” – cykl wykładów w Muzeum Narodowym
– W ramach nowego cyklu wykładów przyjrzymy się wybranym amerykańskim artystom. Niektórzy z nich są dziś powszechnie znani, inni zaś powoli stają się bohaterami pieśni przeszłości. Wizyta w domu-studio słynnej amerykańskiej malarki, pełen brawury fotograf, który ocalił od zapomnienia wiele indiańskich plemion, przełomowa wystawa, zorganizowana w 1925 roku przez fotografa i impresario Alfreda Stieglitza w Nowym Jorku czy źródła tzw. sztuki psychodelicznej, to tylko niektóre tematy z cyklu, które mogą wywołać proste skojarzenie: Jakie to amerykańskie! – piszą organizatorzy.
11 lutego – „Seven Americans – śmiała wystawa Alfreda Stieglitza”
„W marcu 1925 roku fotograf i impresario Alfred Stieglitz podjął się próby pokazania panoramy nowoczesnej sztuki amerykańskiej. Zgodnie z tytułem ekspozycji, w wystawie brało udział siedmiu artystów: Arthur G. Dove, Marsden Hartley, John Marin, Charles Demuth, Paul Strand, Georgia O’Keeffe i sam Stieglitz. Od 1925 roku sztuka amerykańska przebyła długą drogę, ale wystawa Seven Americans wciąż pozostaje ważnym rozdziałem w historii sztuki nowoczesnej USA.”
Gdzie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Kiedy: sobota 11 lutego, godz. 12:00
5.) „Kroki” – wystawa malarstwa Marka Domanieckiego
„Kroki” odnoszą się według Artysty bezpośrednio do poruszania się po tzw. dżungli miejskiej. Prezentowane prace powstały w wyniku licznych spacerów i wędrówek które odbył we Wrocławiu, szczególnie po magicznym Ołbinie i Nadodrzu. Odzwierciedlają ruch we właściwym kierunku, który można interpretować jako metaforę podejmowania ważnych życiowych decyzji, którym towarzyszy lęk, radość, ekscytacja, a nierzadko wiele uczuć naraz. Prezentowane prace to obrazy wykonane techniką olejną na płótnie oraz drewnianych płytach.
Gdzie: Galeria CK Agora, ul. Serbska 5a
Kiedy: 10.02-10.03.2023
6.) Granie mamy w planie
Rada Osiedla Żerniki zaprasza na planszówki. Będą gry dla małych i dużych, organizatorzy będą tłumaczyć zasady, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Gdzie: Rada Osiedla Żerniki, ul. Żernica 219
Kiedy: niedziela 12 lutego, godz. 16:30
Foto: Dolnośląski Targ Rolny