Przy trzech szkołach zlokalizowanych na terenie miasta, stworzono ogrody warzywne stanowiące część projektu FoodSHIFT2030, w ramach którego stawia się na innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego systemu żywnościowego.

Ogrody warzywne powstały w SP nr 53 przy ul. Strachocińskiej, SP nr 28 przy ul. Greckiej oraz ZS nr 16 przy ul. Głogowskiej. Składają się one między innymi z wyniesionych rabat, w tym hugelkultury – jest to technika ogrodnicza, w której kopce składają się z patyków, gałęzi i odpadów biologicznych z kuchni. Hugelkultura przyczynia się do wydłużenia okresu wegetacyjnego, ogrzewając uprawy od wewnątrz i wystawiając rośliny do słońca dzięki podwyższeniu.

Wiosną w ogrodach zostaną posiane rośliny z wykorzystaniem zasad upraw współrzędnych. Polegają one na wspólnej uprawie odpowiednio dobranych gatunków warzyw i kwiatów na jednej grządce, tak aby pomóc im bronić się przed szkodnikami, np. cebula lubi towarzystwo marchwi z wzajemnością, ponieważ zapach jednej odstrasza szkodniki żerujące na drugiej.

Inne rozwiązania zastosowane w ogrodach to konstrukcje wertykalne wykorzystujące plastikowe butelki, rynny, trejaże na pnące warzywa np. fasolę. Nasadzono również drzewa i krzewy owocowe. Przy realizacji ogrodów ważny był aspekt retencji i wykorzystania wód opadowych oraz recyklingu materiałów wykorzystanych do budowy elementów wyposażenia ogrodów.

Foto: Zielony Wrocław