Nie będziemy pisać o klubach i plenerach. Mamy dla Was coś znacznie ciekawszego – miejsca nie kojarzące się na co dzień z muzycznymi występami. Do takich przestrzeni zaprasza festiwal Eklektik Session, który startuje w stolicy Dolnego Śląska na początku października. Zobaczcie 4 nietypowe miejsca, w których – podczas trwania tego nietuzinkowego i odważnego artystycznie wydarzenia – wystąpią wykonawcy z całego świata.

MUZEUM TEATRU IM. HENRYKA TOMASZEWSKEGO            

Do muzeum na koncert? No pewnie! Szczególnie, jeśli chodzi o magiczne Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, umiejscowione na Placu Wolności 7a.  W przynależącej do Muzeum – przyozdobionej przepięknym sufitem oraz ogromnym przeszklonym oknem – Sali Arkadowej, 4 października zabrzmi norweski Erlend Apneseth Trio. Dla fanów improwizacji wymieszanej ze zwiewną elektroniką czy elementami ludowymi jest to rzecz obowiązkowa. Na publikę czeka dodatkowo pewna efektowna niespodzianka… Warto jej doświadczyć!

 

MUZEUM PANA TADEUSZA

Spokojnie. Wchodząc w progi tego muzeum, zlokalizowanego przy Rynku 6, nikt nie będzie Wam kazał recytować „Litwo, ojczyzno moja…”. Zaskoczy Was natomiast nowoczesność i przepięknie zaaranżowane wnętrza. To właśnie tu, w Salonie Romantycznym, wystąpi w ramach Eklektik Session Takuya Nakamura ze swoim nowym projektem, Piano Warp. Japończyk grywa na rozmaitych instrumentach elektronicznych oraz na trąbce, tworząc popisowe, ale i subtelne melodie. W sali o urokliwej nazwie Powidoki usłyszymy zaś Big Beats Big Times, czyli wymykający się wszelkim klasyfikacjom projekt pochodzącego ze Stambułu perkusisty Berke Can Özcana. Jeśli chcecie się przekonać, że doniczki z terakoty, kapsle czy miotły mogą z powodzeniem być wykorzystywane jako instrumenty muzyczne, to przyjdźcie 4 października do Kamienicy Pod Złotym Słońcem.

 

WROCŁAWSKI MANHATTAN

Ten awangardowy kompleks mieszkaniowo-usługowy na placu Grunwaldzkim pochodzi z początku lat 70-tych. Zaprojektowany został przez uznaną architektkę, Jadwigę Grabowską – Hawrylak, której twórczość prezentowano w tym roku w jednej z galerii Nowego Jorku. Koniecznie odwiedźcie zlokalizowany na Manhattanie Dziekanat. W sobotę, 5 października, zagrają tu dla Was młodzi i diabelsko zdolni muzycy z Wielkiej Brytanii powiązani z londyńskim legendarnym klubem Ronnie Scott’s Jazz Club, który w tym roku obchodzi 60-lecie działalności. Grywał w nim m.in. Miles Davis. W Dziekanacie usłyszymy Sarah Tandy Trio oraz MAPS Marijusa Aleksa, który z niezwykłą gracją łączy ze sobą elementy jazzu, afrobeatu i muzyki elektronicznej. Publiczność będzie mogła zamówić specjalny drink – Ronnie Scott’s, czyli espresso martini. Tego samego dnia odbędzie się także spacer po Manhattanie z przewodniczką, Iwoną Stec. Zapisy: www.evenea.pl/event/es2019

 

HALA SERWISOWA MERCEDES-BENZ GRUPA WRÓBEL

Dzięki Eklektik Session wrocławianie będą mogli spojrzeć na ten nowoczesny obiekt, znajdujący się pod adresem Graniczna 4, z zupełnie innej perspektywy. Możecie wyobrazić sobie, że w takim zupełnie „nie muzycznym” miejscu zagrają zespoły na żywo? I to nie byle jakie! W niedzielę, 6 października, w hali wybrzmi muzyka YOSSI FINE & BEN AYLON i Blue Desert​. Współzałożyciel projektu, Yossi Fine, to jeden z najbardziej znanych muzyków i producentów na świecie, nominowany do słynnej nagrody Grammy. Z kolei Ben Aylon to perkusista znany z unikatowego neo-afrykańskiego stylu gry. Tworzy wybuchowe plemienne rytmy, używając najrozmaitszych afrykańskich i współczesnych bębnów. Festiwal zakończy koncert Eklektik Orchestra z udziałem artystów z Japonii, Turcji, Izraela, Wielkiej Brytanii i Norwegii, z pogranicza wielu stylistyk, reprezentujących odmienne kultury. Ten barwny tygiel dźwięków i emocji z pewnością zapadnie Wam w pamięci na bardzo, bardzo długo.

Eklektik Session, 4-6 października, Wrocław. Więcej informacji: www.eklektiksession.com

 

Wydarzenie objęte patronatem medialnym MWW.