Jak informuje GDDKiA od poniedziałku (12 lutego) w ramach odbywających się ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 z udziałem polskich żołnierzy, na terenie całego kraju będą miały miejsce przejazdy kolumn wojskowych. W ramach ćwiczeń, do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych, a także drogach krajowych.

Jak zachować się spotykając na drodze kolumnę wojskową?

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, należy zachować szczególną ostrożność – skupić się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje, by nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

Nie należy również wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie, ponieważ ze względu na ich dużą masę, droga hamowania jest wydłużona.

 

Foto: mat. GDDKiA